2014 Gmail Hacklendi – 5 Milyon hesap ele geçirildi

2014 Gmail Hacklendi – 5 Milyon hesap ele geçirildi

Gelişen internet sektörü bununla birlikte illegal örgütleri de beraberinde getirmekte. Özellikle illegal faaliyetlerin yoğunlukta olduğu ülkeler arasında yer alan Rusya, son olarak yeni bir siber saldırının merkezi oldu, Rusya merkezli illegal grup Gmail hesaplarını ele geçirdi.

Google‘ın yönetiminde olan Gmail adlı elektronik posta servisi Rus internet korsanları tarafından hacklendi ve milyonlar hesabın şifresine ulaşıldı.

Gmail popüler ve başarılı bir mail servisi. Bu yüzden dünya çapında milyonlarca kullanıcısı ve milyarlarca sistemine kayıtlı mail adresi var. Google’ın en fazla önem verdiği servislerinden birisi olan Gmail büyük bir saldırı aldı. Bu saldırının ardından 4.930.000 milyon mail hesabına ve şiflerine ulaşıldığı yayımlandı. Çoğu kullanıcı kendi mail hesaplarının çalındığı konusunda tedirgin oldu ve Google’a geri bildirimde bulundu.

Google kullanıcılarını daha fazla bekletmeden bu konu hakkında açıklama yaptı. İnternet korsanlarının saldırısını yalanlamadı fakat çalınan 4.930.000 mail adresinin sahte veya uzun süredir kullanılmamış hesaplar olduğunu söyledi. Bu açıklanın dışında başka bir şey söylemeyen yetkililer açığın nerede olduğundan bahsetmedi.

Gmail Hesap Güvenliği nasıl sağlanır

Olaya sadece Gmail hesaplarının güvenliği olarak bakmamak lazım, böylesine saldırılar büyük sistemler üzerinde her zaman olacaktır bu güvenlik zaafiyeti gmail kaynaklı gözüküyor bunun yanında kullanıcıların yapması gereken güvenliği arttırıcı çalışmaları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

1. Sağlam yapıda karmaşık bir şifre kombinasyonu, karmaşık yapıdan kasıt şifrenin 123456 gibi tahmin edilebilir yada deneme yanılma ile kırılacak bir şifre olmamasıdır, 123456 yerine 1_2_3_4_KırılmazSifr3 yazmak bu şifrenin çözümünü çok çok zorlaştıracaktır.

2. Mail servislerinin telefon onaylarını almak, böylelikle hesabınız çalınsa bile geri almakta güçlük çekmezsiniz.

3. Farklı yerlerden yaptığınız girişler sonrasında buna bağlı olarak şifrelerinizi periyodik olarak değiştirmelisiniz.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)