İsveç’te çipli insanlar

Çip teknolojisi, canlılar üzerinde çip

Daha öncesinde bir çok farklı ülkede insanlar üzerinde çip kullanımına dair haberler yankı bulmaktaydı, son olarak İsveç’te bir şirket bünyesinde bulunan 700 çalışanı için bu teknolojiyi kullanmaya başladı. Şirket bünyesinde bulunan bir çok güvenlik ve gezi sistemlerine bağlı bir şekilde çalışan çip sistemi şüphesiz gelecekte düşünülen çipli halk bireyleri için bir pilot görevi görmekte. Daha öncesinde ABD gibi ülkelerde benzer uygulamalara imza atan firmaları görmüştük, ne kadar etkili yada gerekli bir tartışma konusu olsa da İsveçte’ki bu firmanın yaptığı yenilikten fazlasıyla beklentisi olduğunu görmekteyiz.

BBC‘de yayınlanan bilgilere göre küçük pirinç boyutundaki çip, dokunmatik kredi ve metro sistemlerinde kullanılan kartlardaki gibi radyo-frekans teknolojisi ile çalışmakta. Firma uyguladığı bu sistem ile çalışanlarının, iş alanı içerisindeki fotokopi cihazları, bina içinde güvenli dolaşım ve yemek ihtiyaçlarının giderildiği alanlarda kullanabilmeleri için çipleri uygulamaya başladı.

Ne kadar ülke içindeki vatandaşların hepsi için bir kullanım düşünüldüğünde biraz ütopik bir düşünce olsa da, bu olduğu zaman büyük bir tartışmanın meydana geleceği şüphesiz, keza bu teknoloji için böylesine pilot görevi üstlenen firmaları yakın gelecekte sıklıkla görecek gibiyiz.

İşte ilgili haberin videosu, İsveç çipli insanlar

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)