Aile Bakanlığı Minecraft’ı Yasaklama Talebinde Bulunacak!

Dünya çapında çok sevilerek oynanan bir oyun olan piksel kare dünya Minecraft‘ın yasaklanmasına adım adım yaklaşılınıyor.Çocukların yaratıcıklarını geliştiren Minecraft tekli oyuncu(single player) modunda oynandığında sosyal izolasyona sebep olduğu Çoklu oyuncu modunda ise sosyal risklere açık hale gelmesine sebep olduğu açıklamasını yapan Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Minecraft’ı yasaklama talebinde bulunacak.Ankara Internet Kafeciler Odası Başkanı Önder Kaplan “Dünyada oyunun yasaklandığı başka bir ülke olmadığını, dünyanın evet dediğine biz “hayır” diyorsak, bizde bir yanlış var,” dedi.

246225

İşte aile sosyal politikalar bakanlığı’nın raporundaki tespitler;

-Oyunun içeriğinde ev, tarla, köprü gibi yapılar oluşturulabildiği için yaratıcılığı geliştirdiği düşünülse de bu yapıların yıkılmaması için diğer mobların (yaratıkların) öldürülmesine gerek duyulmaktadır. Kısacası şiddete dayalı bir oyundur.

-Oynayan çocukların yaş ve gelişim özellikleri dikkate alındığında, soyut düşünceye sahip olmayan çocukların oyunda yer alan dünyayla gerçek dünyayı ayırt edemedikleri görülmektedir.

-Oyun yüzünden çocukların, hayvanlara eziyet edebilecekleri, hayvanların hiç acı çekmediğini düşündükleri, şiddet içeren hareketlerde bulundukları, zarar verilen mobların acı çekmeden ölmeleri nedeniyle çocukların, davranışlarının sonuçlarını düşünmeden hareket ettikleri tespit edilmiştir.

-Çocukların diğer oyuncularla bu oyunu oynayabilmeleri, gerçek dünyada arkadaş edinebilmek için gerekli çabayı göstermemelerine ve sosyal izolasyon nedeniyle daha çok yalnızlaşmalarına neden oluyor.

-Birden çok oyuncu tarafından oynanabilmesi, çocuğun tanımadığı kişilerle iletişim kurmasına ve sosyal risklere, istismar edilmesine yol açabilir.

247839

”Gençlerin şiddeti kanıksamalarına sebep olduğu iddia ettikleri video oyunlarını suçluyorlar fakat bu doğru bir mantık yürütme olur mu sizce ? Yapılan araştırmada o yaştaki gençlerin %90’ı video oyunları ile meşgul ve video oyunlarını burda suçlu çıkarmak bir safsata örneğidir çok çikolata yiyiyorsunuz ve sivilceniz çıkıyor o halde sivilcenin sebepi çikolata demekten farksızdır bu.Psikolejik sorunları olan çocuklar oyunlardan farklı etkilenip farklı reaksiyon gösterebilirler fakat Dünya’da ki diğer gençler aynı reaksiyonu göstermiyorlar yani suçu oyunda değil ebeveynlerde aramak gerekiyor.”

Sanal alemde,sevilen oyunun yasaklanmasına baş kaldırma gerçekleşecek mi ? sorusunu ilerki zamanlarda göreceğiz.

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)