Assassin’s Creed: Unity İnceleme

Merhabalar. İlk yazım Assassin’s Creed: Unity incelemem ile sizlerleyim.

1798 Paris

Sokaklar çamur, kan ve tüfeklerin namlusundan çıkan dumanlarla dolu. Açlıktan neredeyse ölmek üzere olan insanlar, giyotinle sokakta infaz edilenler, kafanızı kaldırıp etrafa baktığınızda ise yanan heykeller, evler… İşte Assassin’s Creed Unity harika grafikleri ile sizi bu büyülü atmosfere sokmayı başarıyor.

Unity’de şehri geziyor, kulelere tırmanıyor, senaryo harici olan yan görevleri yapıyor ve en önemlisi bol bol muhafız doğruyorsunuz. Ana karakterimiz olan Arno Victor Dorian, zengin bir ailenin çocuğu (ve hatırlarsınız ikinci oyundaki Ezio Auditore gibi) bir aile trajedisinden sonra intikam almak için Assassin Order’a katılıyor.

Bu oyunda Arno’nun hayatındaki bir kişinin ölüm yerini aramak için Abstergo tarafından geliştirilen VR (Virtual Reality) ürününü kullanan kişiyiz.İşin güzel yanı serinin eski oyunlarındaki gibi makineden çıkıp sıkıcı bir insanın rolünü oynamaya gerek kalmadan günümüzde gelişen olaylar çabuk ancak özenli bir şekilde size sunuluyor. Spoiler vermek istemediğim için bu kısma daha fazla değinmiyorum.

AC-Unity-7-Oyunun neredeyse tamamı Paris’te geçiyor. Diğer oyunlardaki gibi kule savunma, suikastçi yetiştirme, ya da denize açılma gibi enstanteneler bu oyunda bulunmuyor. Unity tamamen suikastler üzerine kurulu ve bence bu harika !

       Hedefinizi öldürmek ve hızlıca ortadan yok olmak serinin tüm oyunlarında olduğu gibi Unity’de de asıl amaç. Hedefleriniz genelde kalelerde,zindanlarda,saraylarda saklı oluyor. Bu nedenle bu mekanlara nasıl girmek istediğiniz genelde size kalmış oluyor.

Oyun içindeki dövüş mekanikleri de yenilenmiş. Black Flag ve Assassin’s Creed III’ teki gibi ölümsüz değilsiniz desek yeridir. Hatırlarsanız bu iki oyunda bir rakibi öldürdüğünüzde diğerine yaptığınız ilk vuruş ölümcül oluyordu bu şekilde bir zincir etkisi gibi etrafınızdaki herkesi tek bir darbe bile almadan kesip biçebiliyordunuz. Unity’de bu sistem değiştirilmiş, Zamanlı bir Parry hareketi size kontra-atak yapma imkanı sağlıyor, Arno yeterince hasar verdikten sonra ölümcül hareketlerle rakibinin işini bitirebiliyor. Ayrıca şunu da belirtmek gerek ki Arno ataları kadar dayanıklı değil ,dikkatli olun bir dövüşün ortasında kendinizi yerde bulabilirsiniz.

Oyunda oynayabileceğiniz silah çeşitliliği de gayet yeterli. Kılıçlar, mızraklar, baltalı mızraklar, baltalar ,sopalar hatta tüfekler. Pek çok silahı kullanabiliyor olmamız güzel olmuş. Unity’e özel olan Phantom Crossbow ise bileğimizde bulunan küçük bir tatar yayı. Phantom Crossbow sayesinde rakiplerimizi sessizce öldürebiliyor veya ölümcül olmayan bir atış yaparak onların bağırmasını, panik içinde sağa sola kaçıştırmasını sağlayabiliyor, bu sayede kaçabilmemize fırsat sağlayan bir kargaşa çıkarabiliyoruz.

AC-Unity-5-       Arno’nun giydiği kıyafetleri de özelleştirebilmek mümkün bazı kıyafetler size daha çok dayanıklılık verirken diğerleri sizin daha gizli hareket edebilmenize imkan sağlıyor. Burada seçim tamamen sizin oyun tarzınıza bırakılmış.Oyun içindeki parayı ise yan görevler yaparak, veya renovasyon ( AC:II den sonraki tüm oyunlarda olduğu gibi) ile kazanabiliyorsunuz. Oyunda mikro ödeme de bulunuyor. Tüm silah zırh vb. gibi ekipmanları gerçek para ile alabiliyorsunuz.

Eğer oyunda gezinmeyi seviyorsanız sizi harika dakikalar bekliyor. Paris kelimenin tek anlamı ile mükemmel, ve etrafa bakındığınızda detaylı ve canlı bir şehir sizleri bekliyor.Sokaklar şarkı söyleyen,dans eden, savaşan hatta öpüşen insanlarla dolu.

Bütün bu güzel yorumlardan sonra Unity’de pek çok bug bulunduğunu da söylemeden edemeyeceğim. Karada yüzen yayalar, bazen oluşan crash’ler, glitchler bu kadar güzel bir atmosfere sahip olan bu oyuna yakışmamış. Ubisoft’un bu bugları en kısa zamanda düzelteceğini umuyoruz.

AC-Unity-1-  Oyunun bir diğer başarısız yanı iste Co-op sistemi. Bu mod 3 arkadaşınızla beraber Paris’te gezmenizi ya da, bir takım soygun veya suikast kontratlarını beraber yapmanıza olanak sağlıyor. Başarısızlık olarak nitelendirmemin sebebi ise oyunda sık sık bağlantı kopması. Disconnect hatası almadan oynadığınız bir co-op olmuyor desem yeridir. Bazen öldürmeniz gereken hedef kişi doğmuyor, doğal olarak görevi bitiremiyorsunuz. Bu gibi buglar yüzünden Co-op modu gerçekten hayal kırıklığına uğratıyor.

Sonuç olarak bu bugların son derece can sıkıcı olduğunu düşünürsek, Ubisoft gibi bir firmanın en önemli serilerinden olan Assassin’s Creed bu açılarla benden zayıf puan alıyor. Teknik hatalar giderilirse Unity gerçekten güzel bir oyun olabilir ama şu anki hali ile benden 100 üzerinden 65 alıyor.
Assassin’s Creed: Unity Videosu sizlerle, iyi seyirler.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

2 Comments

  1. Alihan

    Kasım 21, 2014 at 3:21 pm

    Çok güzel bir inceleme olmuş, eline sağlık admin.

  2. deniz

    Eylül 29, 2015 at 4:29 pm

    süper