Battlefield 4 İnceleme (PC)

Merhabalar.

Battlefield 4 incelemem ile tekrar sizlerleyim.

X8-uExJgKVXt.878x0.Z-Z96KYq

Battlefield 4 patlatmanızı istiyor (?!)

DICE İlk kez Battlefield: Bad Company 2’de oyuncuya etrafını yıkabilme (Multiplayer’da düşmanınızın siperi, evler arabalar, duvarlar dahil) imkanı sağlamıştı. İşte Battlefield 4 bu yıkımın en alasını sizlere sunmaya hazır. Betayı oynayanlar Şangay’daki cam gökdelenin RPG veya C4 ile nasıl dümdüz olduğunu hatırlayacaklardır.

Battlefield 3.5’tan 4

Çünkü Battlefield 4’ te yeni bir şey yok desem çok yanlış bir şey söylemiş olmam. Format yine aynı 64 askerin FPS modunda çatışması. Kara, hava ve deniz araçları, alınmayı bekleyen kontrol noktaları.. M16A4 ve AEK-917 gibi piyade tüfekleri, SG553 ve G36C gibi karabinalar.. kısacası BF3’teki şeylerin bire bir aynısı Battlefield 4’te sizleri beklemekte.

DICE’ın neden bu kadar herşeyi bire bir aktardığını anlayamıyorum. Aynı modlar aynı mekanikler. Battlefield 3’ten çabuk sıkıldıysanız şayet Battlefield 4’ü oynamanızla bırakmanız an meselesi olacaktır.

XymvIfcFjDpj.878x0.Z-Z96KYq

EMRET KOMUTANIM !

Bu benzerlikleri bir yana bırakacak olursak BF4 bize Commander Mode (Komutan modu) sunuyor. Battlefield 2142’den geri dönen bu modda her takımdan birer kişi tüm savaşa bakabiliyor. Saldırı ve savunma emirleri verebilen komutan, emir verdiği kadroların başarılı operasyonları ile Killstreak kazanıyor. Kazanılan bu komutan özellikleri doğru elde gerçekten tehlikeli olabiliyor. Örneğin komutan havadan cephane veya sağlık paketleri indirebiliyor, geçici olarak rakip piyadelerin yerini işaretleyebiliyor, hatta AC-130 uçağı bile çağırabiliyor.

Bu stratejik yeni mod haricinde Obliteration isimli bir mod daha bulunuyor bu bomba koyma ve nokta ele geçirme arasında bir mod.

Deniz savaşları BF4’te daha yaygın. Flood Zone gibi haritalarda çatıları birbirine bağlı olan ve aşağısı yüzülebilir deniz olan bir yerde çatışıyorsunuz. Bütün haritalar takımdaki oyuncu sayılarının artmasından faydalanıyor bu BF3’teki gibi uzun yolculuk zamanlarını kısaltma açısından önemli bir ayrıntı.

qT8KAFtNcUGv.878x0.Z-Z96KYq

Hemen buraya gel ve şu lanet olası kapıyı aç asker !

BF4’ün Tek kişilik hikayesinin BF3’ten daha iyi olduğunu söylemek mümkün ancak senaryo hala çok basit. Siz bir Amerikan askerisiniz, elit bir takımınız var bu takımdaki herkes sürekli olarak kapıları sizin açmanıza muhtaç (?!). Bir VIP’nin başı belada ise sizi gönderiyorlar, savaş nerde siz orda. Klasik Amerika vs Komünizm hikayesi işlenmekte.

İşin teknik boyutunda ise FOV’in (Field of View) (Kamera görüş açısı) kilitli olması idi. Bazı silahlar ekranı resmen dolduruyor ve bu gerçekten sinir bozucu. Neyse ki multiplayerda bu kilit sorunu yok.

Sonuç olarak DICE “Sıkıntı yoksa devam” politikasını sürdürüyor. BF4 kesinlikle bir milat ya da dönüm noktası değil ama bu onun kötü bir oyun olduğu anlamına gelmez. Hala piyasadaki en iyi FPS oyunlarından biri olduğu su götürmez bir gerçek.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)