Blackberry Z10 İncelemesi

 Herkese merhaba, bugünkü yazımda sizlere kullanmış olduğum Blackberry Z10 cihazım hakkında bilgi vermek ve Blackberry üzerine bilinen bazı yanlışları paylaşacağım. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki Z10 ve Q10 gibi modeller içinde Blackberry 10 OS işletim sistemi bulundurmaktadır, eski modellerindeki yapıdan farklı olarak 2013 yılında Blackberry 10 cihazları için geliştirimiş bir mobil platformdur. 3-4 sene öncesine kadar çoğu kişinin elinden eksik olmayan bu marka zaman ilerledikçe her hafta çıkan yeni telefon modelleri ve android’in uçsuz bucaksız uygulama desteği ile birlikte unutulduğunu söylebilirim, yine de yurt dışında azımsanmayacak bir kitlesi olan Blackberry çok profesyonel bir şekilde hazırlanmış arayüzü ve diğer entegre yazılımları ile tamamiyle isteklerimi karşılamakta.

Çok telefon değiştiren yada kullanan birisi olmamakla birlikte, bir çok telefonu deneme fırsatım oldu, özellikle Samsung, HTC ve SONY. Bildiğiniz üzere çoğu marka android işletim sistemi kullanmakta, nasıl bir telefon alırsanız alır, kullandığı servisler ve işletim sistemi sebebiyle telefonlar bir süre sonra performansa düşüklük yaşıyor ve beraberinde telefonda sorunlar çıkmaya başlıyor, fakat bu süre zarfı yada performans düşüklüğü Blackberry için geçerli değil, işletim sistemi çok stabil ve sağlam bir şekilde çalışmakta. Çok fazla detayı mevcut, özellikle çalışan insanlara hitap etmesiyle tanınan Blackberry bu 10 serisi ile birlikte tamamiyle tüm işlerinizi yapabileceğiniz bir akıllı cihaza dönüşmüş durumda, bir çok yazılımı kendi içerisinde barındıran Blackberry Z10 saçma ve gereksiz uygulamalara gerek kalmadan kendi işini işletim sistemindeki hazır entegrasyonlar ile ve diğer cihazlar ile uyumlu olmasıyla birlikte sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

blackberry z10 10.3

İlk piyasaya çıkış tarihinde yüksek fiyatlara satılması nedeniyle belki de şuan kullanan sayısı az fakat emin olun bir kere kullanılan Blackberry 10 işletim sisteminden sonra bir daha başka bir işletim sistemini gözünüz görmek istemiyor, burada hedefim ios yada android değil, keza kendim android üzerine yazılım ve uygulama geliştirmesi yapmaktayım. Fakat Blackberry işletim sisteminin stabilitesi konusunda kimse  olumsuz bildirimde bulunamaz. Aslında önemli olan konu bu akıllı cihazlara neden ihtiyaç duyduğunuz, akıllı cihazlarınızı nerelerde kullanacağınız olmalıdır, cevabınız oyun oynamaksa BB 10’dan zaten uzak durun, 2 sene önce çıkmasına rağmen özelliklerinin ne kadar iyi olduğunu birazdan göreceksiniz, her oyunuda destekler fakat amacı daha çok profesyonel iş hayatı kullanımı için diyebilirim.

Peki bu Blackberry Z10’in fiyatı nedir ?

Cihazın piyasaya ilk çıkış fiyatı 1500 civarlarında olsa da bir dostumla takip etmemiz sonucunda cihazı 800 Tl’ye aldık, aynı şekilde fiyatlar bu sıralarda bu fiyat aralıklarında seyretmekte, kısacası sınıfının ve bu fiyat aralığının en iyi cihazlarından birisi olduğunu söyleyebilirim.

İşte Blackberry Z10 ve teknik özellikleri

Ağırlık (gr.) 137,5 Artırılabilir Hafıza Var
Bellek(MB) 2 GB Ram Bluetooth Var
EKRAN BOYUTU 4,2″ Ekran Çözünürlüğü (Piksel) 1280 x 768
Ekran Tipi Dokunmatik Garanti Süresi(Yıl) 2
İşlemci Hızı (Mhz) 1,5 GHz İşletim Sistemi BlackBerry OS
Kamera Çözünürlüğü(Piksel) 8 MP Klavye Tipi Dokunmatik
MARKABLACKBERRY MODEL Z10
Pil 1800 mAh Saklama Kapasitesi (Mb) 16 GB
Şebeke Frekansı (MHz) 850/ 900/ 1800/ 1900 USB Var
3G Var Wi-Fi (Kablosuz Bağlantı) Var
PUSH E-MAIL DESTEĞİ Var EDGE Var
GPS Var Dokunmatik Ekran Var
Desteklenen Hafıza Kartı microSD (TransFlash) Hafıza Artıma Kapasitesi 64 GB

Bazı arkadaşlar uygulama kısıtlığı konusunda muzdarip olabilirler yada söyletiler ile bu konuyu düşünüyor olabilirlar fakat, Blackberry World uygulama marketi her geçen gün gelişmekle birlikte zaten Amazon app store ilede cihaz uyumlu halde bulunmakta, hepsine + olarak telefonun işletim sistemi farklı olsa da android uygulamaları kullanabilmekte, keza bu bazı sürümlerde geçerli olsa da çok yakında gelecek olan 10.3 güncellemesi ile birlikte android markette yer alan tüm uygulamalar kullanılabilecek. Eksi olarak gördüğüm tek nokta ise batarya özellikleri 1800 Mah olan batarya 2000+ olarak yer alsaydı çok daha fazla cezbedici bir model olabilirdi yine de telefondan memnunuz ve Z10’un Türkiye pazarına girmesini sabırsızlıkla bekliyoruz, olmadı bir şekilde tedarik edeceğiz zaten.

Umarım Blackberry üzerine biraz da olsun fikir sahibi olabilmişsinizdir, sorularını yorumlarda belirtebilirsiniz.

Yakından görebilmeniz için, kutu açılış videosuna göz atabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)