Doktor Strange yapım notları

2016 yılının son çeyreğinde sinema severler ile buluşacak olan, belki de en güzel yapımlardan birisi olan Doktor Strange 4 Kasım 2016  Cuma günü vizyona girecek. Başrollerde Benedict Cumberbatch’ın bulunduğu Doktor Strange filmi, aksiyon, fantastik, macera üçlemesinde gerek kurgusu gerek senaryosu ile fazlasıyla göz dolduran bir yapım. Vizyon tarihinden önce yapılacak olan ön gösterim ile birlikte incelememiz gelecek olsa da şimdiden sizlerle yapım notlarını paylaşmış olalım. Aşağıdan 2016 Doktor Strange filminin yapım notları hakkında bilgi alabilirsiniz.

DOKTOR STRANGE resimleri

Marvel Stüdyoları, Marvel Çizgi romanlarındaki ilk çıkışını 1963’te yapan Mistik Sanatlar Efendisi Doktor Stephen Strange’in hikayesi olan “Doktor Strange” filmini sunar.

Güçlü sihirli güçleri ve becerileri olan bu eşsiz Süper Kahramanın tanıtımıyla birlikte Marvel Sinema Evreni yeni, heyecan verici hikâyelerle ­birlikte heyecan verici, şaşırtıcı ve daha önce eşi benzeri görülmemiş bir aksiyona ev sahipliği yapıyor.

Kevin Feige ypaımcı olarak şöyle açıklıyor; “Marvel Evreninde pek çok filmde gördüğümüz bazı sokak seviyesi anlatımları mevcut. Bunlar da ‘Thor’, ‘Galaksinin Koruyucuları’ ve ‘Yenilmezler’ filmlerinin bizi götürdükleri kozmik seviyeler. Ama Marvel çizgi romanlarının her zaman süper önemli bir doğaüstü yanı da var ve biz henüz ona pek dokunmadık. Ve ‘Doktor Strange’ filmi bu diyara girmemiz için kusursuz bir giriş noktası oldu.”

Hikâye devam ederken dünyaca ünlü nörocerrah Doktor Stephen Strange, geçirdiği korkunç bir araba kazasından sonra ellerini kullanamamaya başlıyor ve hayatı sonsuza dek değişiyor. Alışılmış tıp onu yarı yolda bırakınca iyileşme ve ümit için alışılmadık bir yere – Kamar-Taj olarak bilinen gizemli bir yerleşim bölgesine bakmak zorunda kalıyor. Çabucak burasının sadece bir iyileşme merkezi değil, aynı zamanda gerçekliğimizi yok etmek üzerine kurulu görülmemiş karanlık güçlere karşı bir savaş cephesi olduğunu öğreniyor. Strange kısa sürede yeni sihirli güçlerle kuşanıyor – ve şöhret ile statü dolu yaşamına geri dönmekle her şeyi geride bırakarak var olan en güçlü sihirbaz olarak dünyayı korumak arasında seçim yapmak zorunda kalıyor.

DOKTOR STRANGE resimleri2

OYUNCULAR

Oyuncuların başında Doktor Stephen Strange rolünü oynayan Benedict Cumberbatch bulunuyor. Strange bir zamanlar çok tanınan ama kibirli bir nörecerrahtır, ta ki trajik bir kazada tıbbi becerilerini ve kariyerini kaybedene kadar. Yeteneklerini geri kazanmak için yollar aramak üzere dünyayı dolaşırken sonunda kendisine Mistik Sanatları öğretmeyi teklif eden gizemli öğretmen Kadim Kişi’yle karşılaşır.

Bu rol için Cumberbatch’i seçen Feige şöyle diyor; “Olağanüstü bir aktöre ihtiyacımız vardı. Ve Benedict Cumberbatch’in bu rolü oynamayı kabul etmesi ve evrenimize katılmaktan en az diğer aktörler kadar heyecan duyması bizim için çok büyük bir şeydi. Benedict bizim için prototip olan biriydi ve bu karakter de yıllardır gelişim gösteren bir karakter.”

DÜNYALARIN YARATILIŞI

Marvel Stüdyolarının “Doktor Strange” filmi dünya çapında pek çok mekanda çekildi, buralara Londra, New York, Hong Kong ve Katmandu, Nepal dahil. Bu da filmi gerçekliğe bağlamaya ve karakterlerin gerçekten var olabilecekleri inancını arttırmaya yardımcı olan 21 pratik setin yapımını kapsıyor.

Yönetmen Scott Derrickson bu filmin zengin, karanlık ve ışıltılı olmasını istediklerini, bu yüzden yapım tasarımcısı Charles Wood’la birlikte yakın olarak Marvel çizgi romanlarında – özellikle de Steve Ditko sanatında – araştırma yaptıklarını ve fotoğraflarla görsel referans sanatından faydalandıklarını söylüyor.

Bir gerçeklikten diğerine, iki, üç, dört boyutlu dünyalara ve ötesine geçişler sırasında hikayenin yön bulması için filmin tasarımına özgün renk,  ışık, yansıma ve grafikler kullanılmış. Wood, “Bu tarz hayalimsi dünyaların hepsine ışıltı yaratan renkler, ışıklar ve yansımalar koymayı denedik. Yarattığımız alanların hepsi oldukça grafik oldu. Bu film çizgi romandan uyarlandığı için sürekli güçlü ve grafik, fazla renkli değil ama zengin olan bir hayal gücü için çaba gösterdik ki bu da hiç kesilmeden Doktor Strange’in ziyaret ettiği gizemli yerlerde devam ediyor. Bu çok ilginç bir film çünkü gerçek bir sette bir kapıyı açtığınız zaman tam olarak neyin içine gireceğinizi asla bilmiyorsunuz.” Diyor.

Diğer boyutlar sadece hayal gücünde yer aldığı için Sanat Departmanının Derrickson’ın vizyonunun görsele dökülmesini sağlamasına yardım etmeleri çok önemliydi. Film sürecinde yaklaşık 800 çizim, 3000 konsept çizimi ve 40 set modeli hazırlandı.

Seyirci “Doktor Strange” filmini izlerken ne beklemeli?

Benedict Cumberbatch şöyle cevaplıyor, “Bu filmde çok fazla gerçek dünya canlı aksiyon bulunuyor. Çokça drama ve komedi var. Ama aynı zamanda Marvel’in her bir filmde giderek daha da iyi olduğu olağanüstü fantastik bir macera ve çılgınlık var. Bu sahnelerdeki ortamların önemi, içerik ve aksiyon daha da zengin. Bu harika bir sinema deneyimi olacak.”

Rachel McAdams ekliyor, “Burada paralel evrenler, zaman yolculuğu, yıkım ve tekrar yapım var. Kendimizle ilgili kabul edebileceklerimiz ve sınırlarımızı ne kadar zorlayabileceğimiz konusunda beyinde yepyeni bir bölümün kilitlerini açıyor. Bence bu çok heyecan verici.”

Yönetmense kusursuz bir şekilde özetliyor.  “ ‘Doktor Strange’in garip, tutkulu, çılgın ve uç noktalarda bir aksiyon filmi olmasını bekleyebilirsiniz. Bu film  daha önce hiç görmediğiniz şeylerle dolu. Her bir set parçası, geçmişte hiç görmediğimiz şekillerde ve seyirciye taze görsel, eğlence ve adrenalin dolu sahneler sunmak üzere kullanılmaya çalışıldı.”

Stephen Strange’in bu tehlikeli, şaşırtıcı ve tamamen akıl almaz yolculuğu Marvel Stüdyoları ‘Doktor Strange’ filminin 4 Kasım 2016’da vizyona girişiyle birlikte başlıyor.

Doktor Strange Altyazılı Fragman

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)