Football Manager 2015 İnceleme

Football Manager 2015 İnceleme, çıkış tarihi, ne zaman çıkacak

Football Manager serisi genellikle futbolun RPG’si olarak kabul edilir. Bir menajer rolünü üstlendiğiniz bu oyun serisinde bir kulübün herşeyi siz olursunuz aslında. Her ne kadar bu durum kulağa hoş gelse de, pratikte pekte öyle değil. Çünkü Sports Interactive ne zaman bu seriye yeni bir oyun eklemek istese,yaptığı tek şey basın toplantısı seçeneklerini arttırmak oluyor.

Assassin’s Creed oyunundaki Desmond ne ise, Football Manager’daki basın toplantıları da o. Kimse basın toplantılarını sevmiyor, istemiyor ama SI sürekli olarak bu konunun üstüne düşmeye devam ediyor.

Football Manager 2013

Football Manager 2015, Oyunda dikkat çeken yönler ile devam edelim. Artık scout gönderdiğimizde tek seferde başarılı olamayabiliyoruz. Başarılı olsak bile oyuncuların özellikleri belli bir aralık ile gösteriliyor (örneğin 10-15 gibi). Bana kalırsa bu sadece bir zaman kaybı. Google’a FM 2015 en iyi oyuncuları yazıp bu oyunu oynayan pek çok kişi olduğunu düşünürsek bu farklılığın istendiği amaçta olmadığı çok açık.

Tabi bu olayı ele alıp bütün oyunu kötülemek doğru olmaz, zira oyunu klasik moda aldığınız zaman bu gereksiz durumlar yok oluyor, Scout olayı anlık ve gereksiz basın toplantıları minimum oluyor. Klasik mod sizin zamanınızı önemsiyor desek çok yerinde olur. Tabi eğer oyunu klasik modda oynarsanız iki değişiklik hariç geçen seneki oyunun bire bir aynısını oynamış olacaksınız ki bu sizin için can sıkıcı olabilir. Bu iki değişiklik ise Grafik arayüzünde ve maç motorunda.

28257player_profile_1378115408

Grafik arayüzündeki olumlu değişmelerden bahsedelim. Öncelikle yeni grafik arayüz güzel olmuş bunun yanı sıra birkaç akıllı özellik eklenmiş. Oyuncuların oyunu nasıl oynadığı, hızlı arama motorunun ortaya alınması vb.

Oyunun maç motorundaki bazı sorunlara değinmeden edemeyeceğim. En büyük sorun oyundaki futbol mentalitesinin tek düze olması. Kanat oyuncularınız iyi orta açabiliyorsa kralsınız. Ceza sahasına yeterince top sokabiliyorsanız kazanmanız çok kolay. Gollerin üçte ikisinin açılan ortalardan geldiğini söylesem yeterli olur sanırım.

Tüm bunların sonucunda Football Manager’ın hala güzel bir oyun olduğunu söyleyebilirim. Her ne kadar bir takım sorunlar olsa da hala eskisi kadar güzel. Klasik modda oynadığınız zaman pek çok sorundan kurtulduğunuzu belirtmiştim.Seriye ilk defa bu oyunla başlayacaksanız şayet sıkıntı çekmeyeceksiniz çünkü gerçekten kullanıcı dostu bir arayüzü var.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

1 Comment

  1. Murat Y.

    Kasım 23, 2014 at 4:04 pm

    Dediklerinize katılıyorum, değişiklik ve inceleme güzel olmuş paylaşım için sağolun.