Güneş Yanıkları Varisleri Olumsuz Etkiler mi?

Güneşten gelen ultraviyole ışınlarının yol açtığı yanıkları deride su toplanması, deride aşırı kızarıklık ve zaman zaman şişkinliklere yol açar. Elbette bundan sakınmak için 11- ile 16 saatleri arasında güneşe çıkmamak ya da en azından doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmamak en etkili sakınma yöntemidir. Kenarları geniş şapka kullanmak, açık renk ve bol kıyafetler giyinmek ve pamuklu kıyafetleri tercih etmek alınacak diğer tedbirlerdir. Eğer mutlaka güneşte kalınacaksa il gün 20 dakika güneşte kalınmalı ve her gün artan zaman aralıklarıyla güneşe çıkılmalıdır. Doktorların bu yönde tavsiyeleri her gün 10 dakika artırarak güneşte kalınması yönündedir.

Güneşte fazla kalmak özellikle de bahsetiğimiz gibi öğlen sıcağında 20-30 dakikadan fazla güneşte kalınırsa eğer varislerinizi de olumsuz yönde etkileyecektir. Çünkü varisler bacaklarda genelde olusur ve fazla güneş alınırsa kan dolasımı fazlalaştırdığı gibi çok fazla ter ile su kaybedersiniz. Fazla su kaybetmekte kan dolaşınını hızlandıracak ve varislerin ortaya çıktığı kılcal damarlar daha net ortaya çıkmaya başlayacaktır. Buda ister istemez bacaklarınız da bulunan varislerin olumsuz etkilenmesi ve varis artmasına neden olan şeyleri birerbir yapmış olacaksınız. Peki, güneş yanıklarına karşı yapılması gerekenler neler olmalıdır? Bu soruya cevap olarak aşağıdaki uygulamalar denenebilir.

esteticha

Krem Ya da Losyon Kullanmamak

Güneşin yaktığı bölgelere krem ya da losyon sürülmemeli. Bir süreliğine acıyı hafifletir ama eğer aşırı sürülürse ciltte tahrişe ve yaraların daha da genişlemesine sebep olur.

Cilde Müdahale Edilmemeli

Yanmış deri asla ovuşturulmamalıdır. Su toplayan deriye asla sert cisimler değdirilmemeli ve bol kıyafetler giyilmeli, mümkünse hiçbir şey giyilmemelidir. Su toplayan deri asla patlatılmamalıdır. Yine bacaklarda oluşan varislerle fazla uğraşılmamalıdır. Devamlı lazer ile varise gidilmemelidir.

Güneşe Çıkılmamalı

Yanık bölgeler iyileşinceye kadar güneşe tekrar çıkılmamalıdır. Bununla beraber su kaybı olacağından bol bol su içilmelidir. Su içmek iyileşme sürecini hızlandıracaktır.Dediğimiz gibi güneşe fazla çıkmayarak varis için önlem almış olurusunuz. Çünkü güneşin zararlı ışınları ile varislere zarar vermesi kaçınılımazdır.

Salatalık Kullanmak

Suyu alınmış salatalık yanmış bölgelere sürülür ve bu sayede cildin kendini yenileme süreci hızlandırılır. Ayrıca yanma hissinin de azalmasına yarayacaktır.

Elma Sirkesi Kullanmak

Elma sirkesinin yanık bölgelere sürülmesinin iyi geldiği bilinmektedir.

Zeytinyağı Kullanmak

Zeytinyağının acı giderici özelliğinin yanında, yanık bölgelerin nemli kalmasına da katkı sağlanmış olunacaktır.

Lavanta Yağı Kullanmak

En bilinen ve tavsiye edilen uygulamalardan birisidir. Nemlendirici ve acıyı oldukça hafifletici özelliği vardır.

Siyah Çay Kullanmak

Pek bilinmeyen bir uygulamadır aslında oldukça etkili ve faydalıdır. Yanmış bölgelere siyah çaya batırılmış bez ya da siyah çay poşetinin yanmış bölgelere koyulması yanmadan kaynaklanan acıyı oldukça azaltacak ve bir rahatlama sağlayacaktır.

Nergis Çiçeği Kullanmak

Yaraların kapanması ve yanıkların çok süratle iyileşmesine katkı sağlayan bir bitkidir. Ayrıca ağrıyı hafifletir ve derinin kendisini yenilemesine katkı sağlar.

Yaz aylarının en can sıkıcı konularından birisi olan güneş yanıklarına uygulanacak başka tedavi yöntemleri de vardır. Ama yukarıdaki uygulamalardan bir tanesinin bile yapılması hem acıyı hafifletecek ve hem de iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Unutulmaması gereken en önemli konu derini nemli tutulması ve serin tutulmasıdır. Günde 2-3 defa hafif serin su ile duş alamın da faydalı olacağını belirtmek gerekir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 1,00 out of 5)