iOS mu Android mi yoksa Windows Phone mu?

iOS mu Android mi yoksa Windows Phone mu?

Son yıllarda her alanda gelişen teknoloji, kullananları da oldukça büyük sıkıntıya düşürüyor. Bunun en büyük sebebi ise bir ürün alacağımız zaman hangisini seçeceğimiz konusunda ki kararsızlığımız. İşte bu çelişkilere bir nebze de olsa son vermek için bu yazımızı okumanızı tavsiye ediyorum.

windows phoneSon yıllarda gelişen teknoloji, bizlere hem büyük avantajlar sağlıyor hem de teknoloji satın alırken zorlanmamıza neden oluyor. “Bir telefonun yeni modelini mi bekleyelim, şuan var olanı mı alalım, yeni gelecek telefon beklentilerimizi karşılar mı?” gibi birçok soru zihninizi bulandırıyor olabilir. Buna çözüm olarak markaları sıkı takip etmeniz ve kullanıcı yorumlarına bakmanız gerekiyor. Sadece alacağınız teknolojinin kalitesi değil, ürün satışından sonra yapılan hizmeti de unutmamak gerekiyor.

Bir tarafta “En Değerli Şirket” ünvanını alan Apple, bir tarafta birçok yeni modeliyle ve market genişliği ile Android(Samsung olarak düşünebiliriz), diğer tarafta ise WP(Nokia). Bu seçenekler üzerinden seçim yapmanız oldukça zor. Tabi bu sıraladığımız seçeneklere LG, Huawei ve diğer şirketleri de ekleyebiliriz fakat şuan gözde olan seçenekleri eklemek istedim.

ios

Telefon alacak bir birey, ilk olarak alacağı telefonun fiyatına bakar. Eğer verdiği paraya değecek bir hizmeti alacak olursa, hiç çekinmeden yüksek bütçeli telefonlara bakabilir. İşte fiyatı yüksek olmasına rağmen sizleri tatmin edecek bir sistem iOS. Eğer maddi durumunuz yeterliyse ve verdiğiniz paranın boşa gitmesini istemiyorsanız ilk tercihinizin Apple(iOS) olmasında fayda var. Gerek kullanım kolaylığı, gerekse işlevselliği ile sizleri son derece memnun edecektir. Çok fazla modeli olmamasından dolayı seçme şansınız pek yok. 2013 senesinde çıkardığı iPhone 5C ise “düşük bütçeli” telefon sınıfında Apple’ın en yeni ürünü. Düşük bütçeli derken çok çok bir fiyat farkı yok. Ama yine de Apple Apple’dır diye vatandaşlar, bu modeli tercih edebilir.

Maddi durumunuz orta halli ise aynı şekilde orta halli bir telefon istiyorsanız Android sizler için yaratılmış. Hemen hemen her bütçeye uygun telefon modeli ile dünyada en çok kullanılan akıllı teknoloji sistemi diyebiliriz. Apple’ın bu ünvanı alamamış olması da her bütçeye hitap eden bir telefon modeli olmamasının bu ünvanı alamamasında etkili desek yanlış olmaz. Android’in her bütçeye uygun telefonuyla hitap ettiği çok büyük bir kesim var ve her geçen gün artıyor. Android’in en büyük destekçisi Samsung, ürettiği yüksek bütçeli telefonlar ile de iPhone’a rakip olmaya çalışıyor. Fakat bana göre yüksek bütçe de telefon alacaksanız tercihinizi yaparken bir kere daha düşünün.

Samsung’un son amiral gemisinde gösterdiği yetersizlik, yeni telefon alacakları iPhone’a yönlendiriyor. Sözün özü; eğer yüksek bütçeli telefon alacaksanız ilk tercihiniz iPhone olmalı. Harici nedenler çıkarsa ilk alternatifiniz Samsung olmalı. Orta halli ve düşük bütçe için ise Samsung ve aşağıda anlatacağım Windows Phone arasında karar vermelisiniz.

Microsoft’un satın almasıyla büyük bir yükseliş ivmesi yakalayan Nokia, her geçen gün Windows Phone’u güçlendiriyor. Marketinde oldukça popüler uygulamalara da gün geçtikçe daha fazla yer veren WP, Samsung gibi her bütçeye uygun telefon modelleriyle günden güne kullanıcı sayısını arttırıyor. Eğer telefon alacaksanız ve Apple’ı elediyseniz seçeneklerden, Android ile Windows Phone arasında kalmışsınız demektir.

Windows Phone, gelişme aşamasında olduğu için kullanıcılara %100 memnuniyet sağlayamayabilir. Fakat bazı modelleri ile Samsung’un önüne geçmeyi başarıyor henüz yeni olmasına rağmen. Sizlere bu aşamada tavsiyem, Windows Phone kullanan kullanııların yorumlarına oldukça fazla önem verip, çok sıkı bir araştırma yapmanızdır. Aksi halde pişman olabilirsiniz. Aynı zamanda yüksek bütçe için de modeller üreten Nokia, bu modellerinde donanım olarak dikkat çekmeyi başarıyor.

 

Siz hangisini tercih ederdiniz? Teknoloji de hangi model kullanıyorsunuz?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

2 Comments

  1. su istanbul

    Ocak 8, 2015 at 5:35 pm

    windows phone hariç ios ve android kullandım. şunu söyleyebilirim ios çok hızlı ve güvenli fakat android ise kullanıcı tarafından özelleştirilebiliyor ve uygulamaları daha fazla.

  2. oğuzhan

    Ocak 12, 2015 at 8:18 am

    Windows Phone en az ıphonelar kadar stabil hızlı ama eksikleri mevcut gerçe hanibucuz telefon almak isteyenlerin ilk tercihi wp olmalı diye düşünüyorum en düşük modeli bile çok stabil tabi arada kasma olur ama android cihazlar kadar baş ağrıtmaz ben Nokia lumia 820 kullanıyorum s3 le kıyaslıyoşardı telimi s3 eskidi şuanda s4 le kafa kafaya gidiyor nerdeyse speed testde bile hemen hemen aynı performansı sergiliyor bence wp bi kaç eksiğini tamamladıkdan sonra vazgeçilmez olur çünkü en kotu teli bile sınıfına göre canavar gibi