KANATLAR (Wings) 1927

  • 1927 lerde daha beyaz perde tam bilinmezken hatta büyü gözü ile bakılan , izleyici sayısının çok çok az olduğu , dünyanın çok ufak tefek kesimlerinde bilinen  , içine herhangi bir siyasi unsurun girmediği  , tam tamına bir beyaz perde iken bir çok konunun daha yeni yeni işlendiği fakat henüz renklerinin tadsız oyuncularının dilsiz olduğu ,  saf bir beyaz  gelinliğin üstüne yansıyıp bir takım hayatların anlatıldığı , taze bir tomurcuk olan daha sonra koskocaman bir çınar olacak olan sinemanın tomurcuklarının yavaş yavaş açılmaya başladığı   dönemlerinde daha kameraların her ne kadar ilk filmler 1895 lerde çekilsede kameraların bundan sonra geliştiği sesin olmadığı sadece arka planda ufak bir fon müziğinin bulunduğu insanların sınırsız mimikleri ile herşeylerini anlattığı en samimi ve içten oyunculukların olduğu dönemde bir aksiyon-macera-dram türünde bir çok eleştirmene göre de profesyonel anlamda bu türde ilk filmdir.
  • 3
  • Filmimize gelecek olursak genel itibari ile 1927 yapımı bir aşk dramı altında dönemine göre bolca diyebileceğimiz aksiyon-macera türünde bir filmdir.Baş rollerde benimde vazgeçemediğim efsanefi güzelliği ile ve sessiz film dönemlerinin en görkemli yıldızlarından CLARA BOW (Mary Preston) ,BOW’un yanında CHARLES BUDDY ROGERS (Jack Powell) , RİCHARD ARLEN (David Armstrong) ve 1915 lerde henüz 15-16 yaşlarında sinema ile tanışan 1920 ler yavaş yavaş baş rollere çıkan günümüzde de utulmayan kendine has tavırları bakışları mimikleri ile anılan sesli sinema dönemleri bir çok efsanevi yıldızın sonu olsada fakat o tırmanışını ölümüne dek sürdüren halen dünyanın gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından biri olan Sinemanın senyörü olarak tanınan GARY COOPER  paylaşmaktadır. Yönetmen koltuğunda ise WİLLİAM A. WELLMAN oturmaktadır. Senarist: Hikaye John Monk Saunders , Uyalarma:Hope Loring, Louis D. Lighton a aittir.
  • 4
  • Film ufak şakalarla ve ufak tebessümlerle beyaz perdeye yansır. Mary nin saf güzelliği hanım hanımcık bir platonik aşık tavırlar Jack in tam bir bey efendi  genç dinamik hareketleri bizleri filmin içine almasına yeterde artar bile. Mary içten içe jack e ona olan aşkını anlatmaya çalışır fakat ilk başlarda bunu gerçekleştiremez.  Mary tam bütün gücünü toplar aşkını ilan etmek istese bile o sıralarda Jack 1.dünya savaşı sırasında gönüllü askerlik ilanını görür ve jack apar topar vatan borcu  olarak gördüğü askerliğe yazılır onun yanında David Armstrong ta askerliğe adını yazdıranlar arasındadır. Her ne kadar Mary bunu istemesede mani olamaz ve jack ve David askere varmışlardır bile. Jack ile David pilotluk eğitimlerini bitirerek pilot olmuşlardır. Ayrılığa daha fazla dayanamayan Mary gönüllü hemşire olmuş biraz da olsa Jack i unutmak bunun yanında bir küçük umutta olsa belki Jack i görmek umudu ile ve çeşitli cephelerde hemşirelik yapmakta ve devamlı Jack i düşünmektedir. Jack ve David çok usta pilotlar olmuş çeşitli yerlerde görevlerini yapmakta özellikle alman uçaklarla çarpışmaktadırlar bu sıralarda ufak tefek yaralar almışlardır ve kader o ki Mary de bu cepheye atanmıştır ve olaylar bu şekilde büyük kayıplar ve dram altında  gelişmeye devam etmektedir…
  • 5
  • Filmin önemli özellikleri ise o döneme göre çok  çok iyi sahneler bulunmaktadır özellikle uçakların birbirleri ile düelloları havadan bütün uçakları görücek şekilde çekilmesi uçakların düşmesi düşmesi sırasında çıkan büyük patlamalar filmin çekildiği yerlerin günümüzde bile hemen hemen aynı kalitede olabilecek bir hava üstünün olması uçaklarda çekilen manevralar ve bu manevraları tek bir açıdan değil bir çok açıdan görmemiz  çok fazla göze batmakta ve o dönemde bu sahneler nasıl çekildi sorularını aklımıza getirmektedir ve bu konuda WİLLİAM WELLMAN ne kadar büyük bir yönetmen olduğunu göstermektedir. Ayrıca günümüz de ne kadar kısır bir filmografisi olduğunu anlatan bir baş yapıttır. Ayrıca filmde Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi pilotlarından olan ve o dönemin korkulu rüyası olan KIZIL PİLOT laklaplı Alman Manfred von Richthofen i de çok iyi bir şekilde ve hakkını verir bir nitelikte betimleyerek savaş sahnelerin de  kimsenin tepkisini çekmemiş siyasetsetten ve taraflılıktan uzak bir filmdir.Film de her ne kadar dönemine göre değerlendircek olursak bazılarına göre hata sayılabilecek birkaç ufak şey vardır bazı sahneler de kanlar oyuncuların ellerinde bulunan fakat görünemeyen süngerlerden çıkmakta ve bazı sahneler  birden çok tekrarlanmasıdır ki bu o dönem için ne kadar hata sayılır ne kadar sayılmaz size kalmıştır.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)