Kredi kartı blokesi nasıl açılır

Bankaların sunmuş olduğu ürün ve hizmetler içerisinde tüketiciler tarafından en çok tercih edilen ürün kredi kartlarıdır. Taksitli alışveriş imkânı, alışverişlerde puan kazandırması ve bonus biriktirmesi gibi özellikleri neden ile günlük yaşam içerisinde pek çok kişinin nakit taşımak yerine kredi kartı kullanarak tüm finansal giderlerini sağladığını söylemek mümkündür. Ayrıca bankaların dönemlik ya da kampanya şeklinde düzenlemiş oldukları avantajlar aracılığı nedeni ile de her geçen gün kredi kartı kullanan kişi sayısı artmakta ve bununla birlikte neredeyse her bir tüketicinin birden fazla kredi kartı kullandığı görülebilmektedir.

Nakit taşımaktan hoşlanmayan ve taksitli bir şekilde düşük vade farklarından yararlanarak alışveriş yapan kişilere kolaylık sağlayan kredi kartları nakit kullanımını düşürmesinin ve pek çok avantajının yanı sıra olumsuz bir takım finansal sorunların da yaşanmasına neden olabilmektedir. Özellikle ülke genelinde kart kullanıcılarının limitlerinin gelir durumlarına oranla oldukça yüksek olduğu ve birden fazla kredi kartının aynı anda kullanıldığı düşünüldüğünde dönem borçlarının asgari tutarlarının dahi bazı durumlarda ödenemediğini ifade etmek kaçınılmazdır.

Ekstre tutarında belirtilen tutarlarının en az asgarisinin dahi ödenmediği durumlarda banka kredi kartı üzerinde bir yaptırım uygulamakta ve bloke koymaktadır. Bu durum sonucunda kart sahiplerinin kredi kartı ile alışveriş yapılmasına kısıtlama getirilmektedir. Birden fazla dönem içerisinde ödeme yapılmaması halinde banka tarafından ödenmesi gereken tutar tüketiciye hatırlatılmakta ve ödemelerin yatırılmaması durumu sonucunda da yasal süreç banka tarafından başlatılmaktadır.

Kredi kartı kullanıcılarının bir ya da daha fazla ekstre dönemi içerisinde sahip oldukları kredi kartlarına ilişkin borçlarını ödememeleri ve kartın bloke olması durumunda pek çok tüketici tarafından blokenin kaldırılmasına ilişkin araştırılmalar yapılmaktadır. Kredi kartı blokesi nasıl açılır konu başlığı altında detaylı bilgilere bankakredinotum.com adresinden ulaşmak mümkündür. Kısaca ifade etmek gerekir ise dönem içerisinde ekstre borcunda belirtilen tutarın ödenmesi ile kart üzerindeki bloke banka tarafından kaldırılmakta ve kredi kartı kullanıma tekrar açılmaktadır.

Günümüzde bir takım bankalar çalışma politikaları gereği ekstre borcunda belirtilen tüm tutarın ödenmesi ile blokeyi kaldırabildiği gibi bazı bankalar da yalnızca asgari tutarın ödenmesini yeterli görüp bloke işlemini kaldırabilmektedir. Bu nedenle bloke kaldırılması işlemi esnasında bankanın çalışma politikası hakkında bilgi alınması önemledir. Ancak unutulmamalıdır ki herhangi bir ödeme yapılmadan karta koyulan blokenin kaldırılması mümkün değildir. Üst üste birkaç ekstre borcunun ödenmemesi halinde koyulan blokelerin kaldırılması ve kartın kullanılması hususu da bankaların yaptırımına bağlı olarak değişmektedir. 90 günlük süreç içerisinde borcun ödenmemiş olması ve yasal sürecin banka tarafından başlatılması ardından bankanın bloke işlemini kaldıracağını söylemek de mümkün değildir.

Kaynak: https://www.bankakredinotum.com/2015/10/19/kredi-karti-blokesi-nasil-acilir/

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)