Kredi Notu İle İlgili Bilgiler

Kredi Notu İle İlgili Bilgiler

Müşteri olarak banka ile ilgili gerçekleştirmiş olduğunuz işlemlerin tümü belirli yerlerde depolanmaktadır. Sergilemiş durumda olduğunuz davranışlar puan bazında bir araya toplanmaktadır. Bu puanların tümü kredi notu öğrenmeyi ifade etmektedir. Kredi başvurusu veya herhangi başka bir işlem için bankaya başvurmanız durumunda, bankaların bakacağı ilk şey kredi notu olmaktadır. Kredi notu yüksek bireylerin taleplerinin yerine getirilmesi daha hızlı ve kolay olmaktadır. Bu anlamda banka ile ilgili olan tüm işlemlerinizi zamanında ve yeterli miktarda gerçekleştirmeniz ilerleyen dönemlerde sizlerin faydasına olacaktır.

Kredi Notu Puan Tablosu

Tablo sayesinde kredi notunuzun hangi aralığa geldiğini görebilirsiniz. Kredi notu sorgulamada 0 ile 1900 arasında hesaplanmaktadır. 0 ve 799 aralığında kredi puanına sahip bireyler risk grubu açısından Çok Riskli grupta yer alırlar ve Kırmızı rengi ile ifade edilirler. 800 ve 1299 puan aralığındakiler Orta Risklidirler ve Turuncu ile ifade edilirler. 1300 ve 1499 puan aralığı Az Riskli risk gruplarıdır ve Sarı ile ifade edilirler. 1500 ve 1699 puan aralığı İyi grubundadır ve Açık Yeşil ile gösterilirler. 1700 ve 1900 aralığı Çok İyi’yi gösterir ve Koyu Yeşil rengindedir.

Kredi notu nasıl hesaplanır?

Bu durum için farklı etkenler mevcuttur. Bireysel krediniz ve kredi kart borçlarını ödeme durumunuz kredi notunuzu %35 etkiler. Sahip olduğunuz güncel borçlar %35 etkiler. Yeni alınan kredi %11, kredi alım yoğunluğu %10, diğer faktörler ise %9 olarak kredi notuna etki eder.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)