League Of Legends Kayıp Halka GNAR Sizlerle

Yeni Kayıp Halka GNAR şampiyon tanıtım konusu için tıklayın.

Hepinize merhaba, bugün League Of Legends üzerine, sevimli yordle ailesine yeni katılacak bir şampiyon olan Kayıp Halka GNAR üzerine konuşacağız. Test serverında oldukça beğenilen ve eleştirilen bir şampiyon olarak yerini aldı. İçinde barındırdığı değişimdeki dengesizlik üzerine bir takım yapılandırmaların yapılması gerekebilir.

Fazla uzatmadan oyun içi oynanış, skiller ve tavsiyeler üzerinde duralım.

 

Kayıp Halka GNAR Rehber, Kabiliyet ve Rün Dizilimi Sizlerle !

 

GNAR Oynanış

gnaroynanış

Bu tarihöncesi yordle, en çok üst koridora uygun. Dönüşüm gücüne sahip ve hem Mini, hem de Mega hallerinde belirgin güçleri ve zayıflıkları olan bir şampiyon olan Gnar, hiddet kullanılacak anları önceden iyi hesaplayabildiğinde çalışır. Oyun sonunda tank ya da dövüşçü olarak çok etkilidir.

Üst Koridor

Gnar’ın hiddet göstergesinin en yavaş dolduğu zaman, oyunun başıdır. Oyun başında başarı gösterebilmek için, Mini halini iyi kullanmak gerekir. Neyse ki Mini Gnar’da, bu daha kırılgan halinde kendisini koruyacak bir sürü numara var. Bumerang At ile koridordaki rakibine hem hasar verebilir, hem de yavaşlatma etkisiyle onu uzak tutup karşı saldırılarını engelleyebilir. Hiper açıldığında, iyi zamanlanmış normal saldırılar ve Bumerang At’larla beraber koridorda üstünlük kurmasını sağlar. Mini Gnar için en iyisi, Hop’u kaçışlara saklamaktır. Hop onu, kendisini avlamaya gelen ormancılardan ve koridordaki rakiplerinden koruyabilir.

Bir de Mega Gnar var. Mega Gnar, bayağı bir kitle kontrol yeteneği olan ve şaşırtıcı miktarlarda hasar verebilen bir canavar. Gücü ve zayıflıkları kendisine özgü olduğu için, tamamen farklı bir oynanışı var. Yavaş, güçlü ve dayanıklı; tam bir yürüyen kale. Öte yandan, rakibi üzecek kadar hasar verebilmesine karşın gerisini getirebilme olanağı yok. Mini Gnar çatışmaya kenardan girip çıkacak kadar atikken, Mega Gnar çatışmanın ortasında kendini gösterebiliyor. Güm ile rakibin üst koridor oyuncusunun karşısına dikildikten sonra, hızla Kaya Atışı ve Göçert kullanarak savunması en güçlü olan rakipler hariç herkesi pataklayabiliyor. Ancak, özellikle baskına gelindiğinde kendisini gösteren epey büyük açıkları da var. Etkin bir şekilde kaçmasını sağlayan hiçbir şeyi yok. Koşa koşa kulesine kaçarken canına ve dirençlerine güvenmek zorunda. Gnar altıncı seviyeye ulaşıp GNAR!’ı açtığında ise işler epey değişiyor. Bu yeteneğin işlevselliği hem Gnar’ı kurtaracak, hem de rakibini öldürecek kadar güçlü – özellikle de duvarların yakınında tek başına duranlara karşı. Mini Gnar’ken rakibinizi çalılara çekip Mega Gnar’a dönüşerek GNAR!’la rakibinizi sersemletebilir, sonra diğer yeteneklerinizle üstüne kamyonla hasar dökebilirsiniz. Eğer kendine, kulelere kafa atacak kadar güvenen bir rakibiniz varsa, onu kulenize çarparak sersemletebilirsiniz. Baskından kaçmaya çalışırken, rakipleri kendinizden uzağa savurmak bile yeterli zamanı sağlayacaktır.

Takım Çalışması

Bununla birlikte şampiyonumuz GNAR Lulu,Amumu ve Orianna gibi şampiyonlar ile birlikte çalışmak için uyumlu olsa da, Teemo
,İrealia ve Fizz gibi şampiyonlar karşısında güçlük çekmekte ve zayıf kalmakta.

Önemli Bilgiler

Gnar’ın tasarımcısı gypsylord

Dönüşümden bahsedelim!

Dönüşebilen şampiyonlar, League of Legends’ın en zor dengelenen şampiyonlarından bazıları. Çünkü hangi halleri daha çok işe yarıyorsa, genelde o halde oynuyorlar. 4.10’dan önce Nidalee en çok insan halinde işe yarıyor, ancak birini katletmesi ya da kaçması gerektiğinde kedi oluyordu. Jayce hala oyunlarının büyük kısmını silahını top haline getirerek mutlu mesut geçiriyor. Her iki hale de kendilerine özgü güçler ve zayıflıklar vermek; dönüşerek bu zayıflıklardan kurtulabildiklerinde anlamsızlaşıyor. Jayce’e tekrar bir göz atalım: Jayce hem yakından hem de uzun menzilden gayet iyi savaşabiliyorsa, sadece yakın dövüşebilen bir şampiyonun teke tekte ona karşı ne şansı var ki?

Kendimize sorduğumuz başlıca soru; hem oynanması, hem de karşısında oynaması oyuncunun keyfini kaçırmayacak, yeni bir dönüşüm şampiyonunu nasıl yapabiliriz? Bu soruya cevabımız, iki halinde de güçleri ve zaafları belirgin olan bir şampiyon yapıp, şekil değiştirme olanağını kısıtlamak oldu. Aylarca süren testlerden sonra, Gnar denen bu çok sevimli (bazen) puf topağı ortaya çıktı.

Peki diğer dönüşebilen şampiyonlardan farkı ne?

Öncelikle, Mini Gnar oyundaki en hareketli şampiyonlardan biri. Uzun süre hasar verme ve olta atma konusunda çok iyi ama yakalanırsa kolay ölüyor. Öte yandan, Mega Gnar tam bir DEV. Hem tank hem de toplu hasarı var, ayrıca alan etkili ve kitle kontrol yetenekleri de var. Ama son derece yavaş; yani rakipten sadece aksi yönde yürüyerek kaçabiliyor. Ne zaman dönüşebileceğini kontrol edemiyor olmamız, Gnar’ın ne zaman patlayacağını (ya da eeee… büzüleceğini?) iyi öngörüp ona göre konumlanmamız ve tamamen farklı bir şekilde oynamaya hazırlanmamız gerektiği anlamına geliyor. Bu da oynanışına fazladan karmaşıklık ve derinlik ekliyor. Ayrıca oyunda ilk defa, bir şampiyonun hem iki farklı halinde, hem de bu haller arasındaki geçiş esnasında nasıl oynanacağını bilmek önem kazanıyor.