LOL 5.5 Yama notları

5.5 Yama notları, değişiklikler, nerf, luden’in feryadı

 5.5-yama-notları-nerf-yiyen-şampiyonlar

League of legends’a değer verdiğini fazlasıyla gösteren Riot ekibi yeni yama notlarını sihirdarlar ile paylaştı, özellikle akıcı anlatımları ve araya sıkıştırdıkları eğlenceli sözler ve emekleri için ayrı teşekkür ederim keyifle okuduğum bir not dizesi oldu, işte 5.5 yama notlarının detayları.

Not: Yeni çıkacak Gizli Ajan Xin Zhao ve Kelle Avcısı Akali kostümler için ilgili konularımızı ziyaret etmeyi unutmayın, detaylı inceleme.

5.5 Yama Notları

Yazan Pwyff and Scarİzard

Merhaba Sihirdarlar,

Çeşitlilik dendi mi, bizim için akan sular durur. Hele şampiyon çeşitliliği yok mu! Bu yamalık, bol güçlendirmeli mükellef bir sofra hazırladık. Kulağından çekilmesi gerekenler de vardı ama ağırlıklı olarak şampiyonlarımıza iyi davrandık. Diğer yandan, karşımıza çıkan şampiyonlara değişiklik yaparken ilk bakışta mantıklı gelen şeyi uygulamadan önce iki kere düşünmeye dikkat ediyoruz. Şampiyonlar arasında stratejik açıdan farklılıklar bulunması bizler için önemini koruyan bir mesele, gerçekten önemli. Doğrudan bir şeyleri arttırmaktan ziyade, yaptığımız her güncelleme ile şampiyonların güçlü yönlerini (veya zayıf yönlerini) daha öne çıkarmayı hedefliyoruz.

Şampiyon çeşitliliği dersimizin bugünkü konusu ise Orman. Şunu peşinen söylemekte fayda var; orman konusunda sizlerle çok fazla muhabbet etme fırsatımız olmadı. Üstelik, değişiklik yaptığımız zamanlarda da her yamadan sonra baş gösteren oyuncu dertlerine kulak vermemiz gerekiyordu.

Konumuza dönecek olursak, ormancı şampiyonlarda çeşitliliği arttırmak istiyoruz. Şimdi, yeni Yanardöver efsununu görüp de, bunun tankımsı ormancı güçlendirmeleriyle birleştiğinde “über mega” güçlendirmelere yol açacağından endişe edenleriniz olabilir. Ancak bunlar iki farklı amaca hizmet ediyor. Bami’nin Közü (ve Yanardöver), tankımsı ormancılara oyun ortalarından sonlarına kadar olan safhada izleyebilecekleri bir yol sunuyor. Gelgelelim, şampiyonlara özgü güçlendirmeler oyun başlarında kamp temizlemeyi rahatlatmaya yarıyor. Malum bazı tank ormancı arkadaşlar var (parmakla göstermek gibi olmasın: Sejuani ve Amumu), onların ormandan çeşitli kaplanlar gücünde çıkma ihtimali bizi biraz endişelendirmekte doğrusu. Şimdilik gelişmeleri izleyip göreceğiz. Uyarmadı demeyin.

Bu kadarıyla yetinmedik elbette. Orman işleri dışında yeni bir +120 yetenek gücü eşyamız var. Hani şu Ölümateşi Pençesi’nin yokluğunu gidermek için oyuna gelecek olan vardı ya? İşte o. Bu konuda söyleyecek çok fazla bir şey yok, yama notlarının ilgili kısmında gerekli her tür bilgi verildi. Kendi gözlerinizle görün.

Not: Güncellenen Sihirdar Vadisi beta olmaktan çıkıyor. Aslında bundan sonra da güncellemeye, değişiklik yapmaya devam edeceğimiz için “bitti” demek o kadar kolay olmuyor. Şimdilik güncelleme aşamasının bittiğini gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Bu yamada Sihirdar Vadisi için yapılan bazı kapsamlı değişikliklerin son hali oyuna geliyor (animasyonlu oyun sonu zafer/bozgun grafikleri de cabası!), o yüzden indirmesi normal yamalardan alışık olduğunuzdan biraz uzun sürebilir. Bu süreç boyunca bizlerden geribildirimlerini esirgemeyen oyuncularımıza saygımız sonsuz!

Biz susalım ve yamamız konuşsun.

Chris “Pwyff” Tom ve  Patrick “Scarizard” Scarboroug

5.5 Nerf ve Rework, Şampiyonlar

5.5-azirvebard 5.5-yaması-nidale-ve-reksai-nerf kassadin-yenileme-rework vi-nerf-5.5-yaması

Doku Güncellemeleri

Toplu Doku Güncellemesi (8. Kısım)

Oyunun eskiyen karakter dokularını kapsamlı olarak elden geçirmeye devam ediyoruz. Bundan önceki kısımlarda olduğu gibi, hedefimiz emektar dostlarımızın daha sonradan çıkan şampiyonlarla arasında kalite farkı olmadığından ve yeni güncellenen Vadi’de çevrelerine uyum sağladıklarından emin olmak. Not: doku güncellemeleri, büyük ölçekli diğer projelerin gecikmesine veya geri plana çekilmesine neden olmaz!

Cho’Gath

  • Temel, Beyefendi, Müzelik, Göl Canavarı, Kabus

Janna

  • Temel, Buz Kraliçesi, Hextech, Fırtına, Şanlı

Taric

  • Temel, Beşinci Çağ Fedaisi, Kantaşı, Zümrüt

Warwick

  • Temel, Kötü Kurt, Yabani, Ateşdiş, Boz, Sırtlan, Bozkır Avcısı, Urf

Eşyalar

luden'in-feryadı-kullanımı

Sihirdar Vadisi Değişiklikleri

İnhibitör Kuleleri

İnhibitör Kuleleri daha az altın veriyor, deneyim hiç vermiyor.

Bunu açıklamak için biraz tasarımcı ağzıyla konuşmak gerekecek: lazer kulesi almanın başlıca avantajı aslen oyunun gidişatını etkilemektir, yani ya inhibitöre ya da merkeze ulaşmanın yoludur. Bu kulelerin alınıp alınmaması daha ziyade stratejik yapılara giden yolu açmakla alakalı bir mesele ve savunan takımın tepki vermesi için teşvik edici bir etmen olmaktansa, kazandırdıkları altın ile öne geçen takıma daha fazla kazanç sağlıyordu. Bunu açıklığa kavuşturuyoruz!

İnhİbİtör kulesİ takIm altIn ödülü 175 ⇒ 50
İnhİbİtör kulesİ takIm deneyİm ödülü 100 ⇒ 0

Merkez Kuleleri

Lazer kuleleri daha az altın veriyor, deneyim hiç vermiyor.

Bkz. Yukarı! Kopyalayıp yapıştırsak da olur – Bunu açıklamak için biraz tasarımcı ağzıyla konuşmak gerekecek: lazer kulesi almanın başlıca avantajı aslen oyunun gidişatını etkilemektir, yani ya inhibitöre ya da merkeze ulaşmanın yoludur. Bu kulelerin alınıp alınmaması daha ziyade stratejik yapılara giden yolu açmakla alakalı bir mesele ve savunan takımın tepki vermesi için teşvik edici bir etmen olmaktansa, kazandırdıkları altın ile öne geçen takıma daha fazla kazanç sağlıyordu. Bunu açıklığa kavuşturuyoruz!

Merkez kulesİ takIm altIn ödülü 150 ⇒ 50
Merkez kulesİ takIm deneyİm ödülü 120 ⇒ 0

Kalkanlı Kuleler (İç Kuleler)

Orta koridor iç kulelerindeki kalkan mekaniği kaldırıldı. Alt ve üst koridor iç kuleleri daha az kalkan ve daha fazla cana sahip.

Kule kalkan mekaniğinin maksadı, gücünü toplayan dürtme ağırlıklı takımların saldırganlığını kontrol altında tutabilmekti. Ancak, kalkanlar savunmadaki takımın lehine fazla avantaj sağladığından, orta koridorun iç kulesi önünde çok oyalanır oldu takımlar. Oyalama odaklı hareketlere karşı ayrık ittirme ve akıllı harita rotasyonu yapanları ödüllendirmeye devam etmek istiyoruz, diğer yandan orta koridoru biraz rahatlatmamız lazım.

DÜRTTÜLÜ DÜNYA Orta koridor iç kuleleri artık yakındaki şampiyonlara kalkan vermiyor
Üst ve alt korİdor İç kule kalkan mİktarI 200 ⇒ 30
İç kule canI 2000 ⇒ 2300

Yampiri Yengeç Hız Takviyesi

Bu değişiklik “evcil” olarak addedilen her şeyi kapsıyor. Tibbers, Hiçlik haşereleri ve hatta klonlar/gölgeler dahil. Teknik olarak bir Shaco güçlendirmesi de sayılır mı? Sayılmasa daha iyi.

DİKKAT TIBBERS KOŞABİLİR Yampiri Yengeç sürat sunağı artık evcillere de yarıyor
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4,75 out of 5)