Orcs Must Die 2 Tanıtımı

Orcs Must Die 2 oynanış videosu, karakterleri, sistem gereksinimleri

Cevabınız “evet” ise sizi buraya alalım. Orcs Must Die 2 (Evet birincisi de var!) enteresan ve çok eğlenceli bir oyun. Tür olarak aksiyon, kule savunması ve üçüncü şahıs nişancı türlerinin bir karışımı olarak duruyor. İlk oyun 2011 yılında çıktığında kazandığı başarıdan hemen sonra, 2012 yılında piyasaya sürülmüş. Çok kısa bir sürede çıkmasına rağmen ilk oyunun üzerine koyarak ilerlediği için, akla gelen tüm oyun sitelerinde 80-90 gibi puanlar almayı becermiş.

Oyunda bir hikaye var ancak, fantastik oyunlarda belki de ilk defa olarak hikayenin ne hakkında olduğuna dair hiç bir fikrim yok. Açıkçası bunun pek önemi de yok zira size öyle bir aksiyon ve eğlence sunuyor ki, geri kalanı umursamıyorsunuz bile.

Oyunun ana fikri ise; farklı farklı 3 boyutlu haritalarda yer alan portalaları, belirli yerlerden gelen dalga dalga orklar ve benzeri yaratıklardan korumak. Bunların geçecekleri rotalar belirli olduğu için siz de o yol boyunca savunmalar kuruyorsunuz. Ayrıca bir tane de oynadığınız karakter var ve üçüncü şahıs olarak bu karakterle etrafta koşturup savaşabiliyorsunuz.

Karakterler

Warmage ve Sorceress olarak iki farklı karakter bulunuyor. Warmage’in ismine çok kanmayın, az düşünen, hödükçe bir gülümsemesi, koca bir çenesi ve enteresan dansı olarak savaşçı benzeri bir karakter. Doğrudan hasar vermek, hoplayıp zıplamak, aksiyonun göbeğine dalmak için ideal bir karakter. Oyunun başlangıcında pompalı tüfek benzeri bir silahla başlıyor.

orc must die 2 resimleri

Warmage ve Sorceress

Sorceress ise daha çok kontrol ağırlıklı. Warmage’e göre daha karizmatik bir karakter ve oyunun başındaki silahının aalternatif saldırısı doğrudan düşmanların zihnini ele geçirmeye yarıyor.

Ancak iki karakter arasındaki tek fark başlangıç silahları değil, bazı tuzaklar ve silahlar sadece karakterlerin birinde oluyor. Bu yüzden oyunda epey ilerleseniz bile diğer karakterle de tekrar oynamak farklı bir deneyim sunuyor.

Tuzaklar

Çok fazla tuzak var. Bunları duvarlara, zemine ya da tavana koyabiliyorsunuz. İçlerinde duvardan oklar fırlatan mekanizmalar, düşmanları yavaşlatan katranlar, tavandan sallanan devasa çekiçler, dönen bıçaklar gibi aklınıza gelecek her türden tuzak bulunuyor. Bazıları sürekli aktifken büyük kısmı ateş ettikten sonra yeniden dolmaları belirli bir süre isteyebiliyor. Bölümler ilerledikçe oyun boyunca kazandığınız “skull/kafatası” puanlarıyla yeni tuzakları satın alırken, bazılarını ise hikayedeki belirli bölümleri bitirince kullanımınıza açılıyor.

Tuzaklarla aynı yerde bulunan ancak tuzak olmayan başka şeyler de var. Bunların en önemlileri “guardian/muhafız” ismiyle bulunan adamlarınız. Sizin gibi sağda solda koşuşturmamalarına rağmen yerleştirdiğiniz bölgede bulunup, tuzakların aksine sürekli saldırabiliyorlar.

orc must die 2 resimleri 2

Paladinler, yaratıkları belirli bölgede tutabilen dayanıklı adamlar. Cüceler, uzaktan el bombası benzeri mekanik patlayıcılar atarlarken yakın mesafede de belirli bir direnç oluşturabiliyorlar. Okçular ise uzak mesafede çok etkili olurken yakından çok kırılgan bir hal alıyorlar. Uygun formasyonla yerleştirdiğiniz muhafızlar, tuzaklardan çok daha efektif bir hal alıyorlar.

Muhafız ya da tuzak, hepsinin ise “skull puanları” ile açabileceğiniz özel yetenekleri, yine bu puanlarla güçlendirebileceğiniz yönleri oluyor. Böylece daha çok kullandığınız muhafız ya da tuzakları gittikçe daha kuvvetli hale getirebiliyorsunuz.

Silah ve Büyülü Nesneler

Karakterlerde de dediğimiz gibi belirli silahlarla oyuna başlıyorsunuz ancak skull puanları ile açabileceğiniz pek çok silah ve nesne var. Bazıları pasif yetenekler verirken, bazıları farklı kullanımlara sahip oluyorlar. Ateş duvarları yaratan yüzükler, etrafınızda döne döne herkese saldırmanızı sağlayan büyülü çekiçler, çok uzak mesafeye ateş edebilen arbaletler bunlardan bazıları.

orc must die 2 resimlerii

Tıpkı tuzaklar gibi, silah ve nesnelerin de özel yeteneklerini açabilir, hasarlarını arttırabilirsiniz.

Düşmanlar

Oyunun belki de en keyifli yönü düşmanlar. Temel düşman orklar gibi görünse de aklınıza gelecek her türden vahşi ırkla da savaşıyorsunuz. Hızlı koşan ya da patlayıcı variller taşıyan koboldlar, farklı zırhlar ya da büyülerle güçlenmiş ogreler, şaman hobgoblinler, çok fazla hasar veren gnoll avcılar ya da bombacılar, hızlı iyileşen ve güçlü troller, uçan ve elemental saldırılar yapan başka yaratıklar da sıklıkla karşınıza çıkıyorlar. Yine de temel düşman daima farklı zırhlar giyen, silahlar kullanan orklar oluyor.

orc must die 2 resimlerii 2

Tüm bunların haricinde, oyunun iki farklı oyun modu var. Story’de hikayeyi ilerletiyor, eğer sıkılır ya da fazladan skull puanı kazanmak isterseniz belirli bir haritada portalınızı koruyamadığınız noktaya kadar süren endless modunda oynayabiliyorsunuz. Eğer bir bölümde zorlanırsanız iki üç endless oynadıktan sonra, gerekli silahları, güçlendirmeleri yapıp oyuna devam edebilirsiniz.

Bu noktada oyun sizi hiç bir zaman sıkıntıya sokmuyor ve geçemeyeceğiniz bir turla karşılaşmıyorsunuz. Fazladan bir kaç saat oynayınca gerekli puanları topluyor, elinizi rahatlatıyorsunuz.

İncelemenin sonunda, başından bu yana söylediğimi tekrarlamak istiyorum. Orcs Must Die 2 çok çok eğlenceli bir oyun! Aksiyonu hiç bitmiyor, ancak istediğinizde dinlenmenize izin veriyor. Ayrıca eski bilgisayarlarda bile gayet güzel çalışabiliyor. Endless modlarla, diğer karakterlerle derken oyunu günler boyunca oynayabilirsiniz. Ayrıca 2015 yılında “Unchained” isimli 3. oyunun da piyasaya çıkacağı müjdesini verelim!

Strateji: 8/10
Ses, Grafik, Teknik: 7/10
Aksiyon : 10/10
Hikaye: 4/10
Oynanabilirlik: 9/10
Tekrar Oynanabilirlik: 8/10

Minimum Sistem Gereksinimleri:

İşlemci: 2 GHz çift çekirdekli İşlemci

RAM: 2 GB RAM

Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 6800 veya ATI Radeon x1950 256 MB Ekran Kartı

Hard Disk: 9 GB Hard Disk alanı

İşletim Sistemi: Windows XP, Windows Vista, Windows 7

Direct X: 9.0c

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)