Ottomania Oyun İncelemesi

İOS ve Android platformlarda oldukça popüler bir kategori olan kale savunma oyunları kervanına bu yıl yeni bir oyun daha katılmıştı. Ottomania isimli bu oyun 20 Mayıs 2014 tarihinde İOS ve Android marketlerde satışa sürülmüştü. Aslında oyunun oynanışı Plants vs Zombies oyunuyla aynı olmasına nazaran yapımcısının bir Türk firması olması ve Osmanlı ordusu temasının izlerini çok güzel yansıtması oyunun çıktığı tarihten sonra popüler olmasına yetti. Altı kişili bir ekip olan Arctic Camel Games firmasının kısa zamanda geliştirdiği oyunun grafiklerdeki başarısı ise göz dolduruyor.

Oyuna geçersek

Oyunun basit bir ara yüze sahip. Başlangıçta her Android tabanlı oyunlarda görünen sıralamalar mevcut. Oyuna girdiğinizde ilk olarak Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu Osman Bey’in komutasındaki askerleri komuta ederek oyuna başlıyorsunuz. Ardından Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman’ın komutasındaki askerleri komuta ederek topraklarınızın sınırlarını genişletiyorsunuz. Oyunun eğitim amaçlı talim bölümünde oyunun oynanışı hakkında ipuçlarını öğreniyorsunuz.

Oyun tek bir karakter ve yanında hoşaf kazanıyla başlıyor. Hoşaf kazanı oyunda puan toplamanıza yarıyor. Kazan kaynadıkça topladığınız hoşaflar hanenize puan olarak yansıyor. Biriken puanlarla savaş meydanına yeni askerler sürebilirsiniz. Ok atan Cengaver’le başlayan oyun ilerleyip seviyeleri atladığınızda baltasını savurduğunda karşısında kimsenin duramadığı Ormancı, attığı güllelerle düşmanı bozguna uğratan Pehlivan, kuvvetli yumruklarıyla silah kullanmadan savaşan Ayıboğan komutanıza geçerek savaş meydanında ordunuza katılacaklar arasında yer alıyor. Ayrıca puanlarınızı arttırdığınızda Battal Gazi, Fatihin Şahi Topu ve Hazarfen karakterleri ise oyun esnasında zorda kaldığınızda imdadınıza yetişerek düşmana galip gelmenize yardım edecekler arasında bulunuyor.

ottomania oyunu inceleme 2

Oyunda konuşlandırdığınız askerlerinizi terhis edebilirsiniz. Terhis edeceğiniz askeri seçerek ekranın sağ alt kısmında yer alan kırmızı bayraklı butona bastığınızda askeriniz savaş alanından çekilecektir. Savaş seferiniz, oyundaki seviyeniz ve kazandığınız altınlar ekranın üst kısmında yer alıyor.

ottomania oyunu inceleme 3

Grafiklerdeki başarısının yanında her bir karakter özenle çalışılmış ve ortaya çok güzel bir iş çıkartmışlar. Görsel olarak animasyon filmi tadında karakterlerin oyun içinde duyulan diyalogları ise sevimli ve aynı zamanda bizden izler taşıdığını oyuncusuna oyunun her yerinde hissettiriyor. Sonuç olarak oyunun yerli yapım olması ve grafiklerde gösterilen çaba oynamak için yeterli diyebiliriz. İyi oyunlar.

 

Oyunun Künyesi

Yayıncısı: Arctic Camel Games
Türü: Kale Savunma/Strateji
Çıkış tarihi: 20 Mayıs 2014
Platform: İOS ve Android tabanlı cihazlar

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

4 Comments

 1. Derya Atalay

  Aralık 24, 2014 at 3:24 pm

  Aslında Zombie oyununun aynısı 🙂

 2. Ömer

  Aralık 24, 2014 at 4:05 pm

  Pek beğenmedim açıkcası. Oynanış videosunu izledim tek sıraya ateş aten savunmalar, habire kazanlardan madde toplamalar filan kale savunması oyunu bunlara denmez bence. Strateji oyununun daha fazla serbestlik tanıması lazım. Sürekli kazanlar, askerler çok tek düze olmuş oyun.

 3. Arzen Canik

  Aralık 26, 2014 at 5:51 pm

  Osmanlı imparatorluğu ile alakalı olarak oyunlar dikkatimi çekiyor. Facebook üzerinde de örnek olarak Bil ve Fethet var ve konsepti aynen bu şekilde.

 4. Şaziye Gül

  Aralık 26, 2014 at 6:06 pm

  Aslında biraz orjinal olabilselermiş güzel bir oyun olabilirmiş.