Sniper Elite III İncelemesi

Serinin 3.oyunu olan Sniper Elite III yepyeni oynanışıyla karşımızda Sniper Elite serisi oyuncuların dikkatini çekmesiyle birlikte serinin devamını omuzlarına alan Sniper Elite III 27 Haziran tarihinde çıkışını sessiz sedasız yaptı.Fazla ilgi görmemesinin en büyük nedenlerinden bir taneside marka satmaması Ubisoft,Rockstar Games gibi dev yapımcı firmalar arasında pek de ilgi görmeyen Rebellion konsollar yerine PC’ye daha çok odaklanmış durumda.Bu değerlendirmeden sonra oyunu biraz inceleyelim.

2. Dünya savaşını konu alan oyunda genellikle ana görevler arasında asker kamplarına girip sabotaj ve suikast yapmak.Oyunun en sevdiğim kısmı ateş ettiğimizde merminin slow-motion moduna geçip  düşmanın vucüdunda neresine saplandığını görebilmemiz olmuştu. Bu özelliğini duyduğumda ilgimi çekmişti. Sniper Elite türü oyunlarda dikkat edilmeyen buglar yüzünden emekler boşa çıkmış gibi bir görüntü sergileniyor  örnek olarak: silahımızın duvarın içinden geçmesi gibi bu tür buglar oyunun kalitesini düşürmesinin yanında dikkatli oyuncuların eleştiri odağı olmaktanda kaçamıyor.

Benim eleştirilerim genellikle düşmanların tımarhaneden çıkmış gibi hareketler yapıyor olması mesela: çatışırken yanıma gelip ateş etmesi benim sinirimi bozmanın yanında bu şekilde öldüğümde alt+f4 çekmekten kendimi alamıyorum, bu tür oyunlarda bu hatalar düzeltilmezse oyuncu kitlesi giderek azalacağından eminim.Rebellion gibi dev olmayan şirketler ne kadar azimli çalışsalar bile bu hatalar hep göz ardı ediliyor.Bir hata da şu şekilde: Gerçekten dikkatli bir oyuncunun fark edebileceği nitelikte bir hata olmasına rağmen bu hata bütün seride tekrarlandığından gözden kaçmıyor nitelikte, hemen açıklayayayım bu hata karanlık bir bölgede düşmanımızın önünden yürüyerek geçtiğimizde bizi görmesi şimdi bunun nesi hata anlamadım? diyeceksiniz hemen açığa kavuşturayım aynı şekilde karanlık bir bölgede düşmanın önünden eğildiğinizde ise bizi fark bile etmiyor kısacası bu hataları oyun şirketi bu hataları hiç kale almamasına rağmen pek de pahalıya patlayacak gibi görünmüyor…

Oyundaki atmosfere gelirsek gayet başarılı bulduğum atmosferi oyunda kopukluk yarattığı söylenemez fakat oyunda bombaların patladığı bir bölgede silah sesinin çok da dikkate alınmayacağını umarak ateş ettiğim andan itaberen düşmanlar ölümü çiğnemişlerdi bile yani gürültü ne olursa olsun düşmanlarımız tabiri yerindeyse cin gibi .

Sniper oyunlarının sayısı az olmasına rağmen ilgi fazla görüyor karşılaştırıldığında Sniper Ghost Warior adından da anlaşılacağı gibi düşmanlarımıza hiç ummadıkları anda etkisiz hale getirmek.Her oyuncu kitlesinin kaldırabileceği bir oyun olan Sniper Elite III özetle:arada bir sıkan 1 yada 2 bölüm yap çık mantığı ile zevk alınarak oynanabilecek bir oyun.

Eğer oyunu oynamadıysanız bu video oyunu sevmenize yada sevmemenize yardımcı olabilir.