Takım çalışması ve önemi

Takım çalışması ve önemi

Hepinize merhaba, blog kısmı ve genel kategoriler biraz boş kaldığından ve güncel olarak gerek iş sektöründeki çalışmalarda gerekse eSports alanında ki takım çalışması üzerine eksik görmüş olduğum konu üzerine bir yazı yayınlamak istedim. GameOis eSports alanı ile alakalı olduğundan örnekleri eSports alanında vermek yerinde olacaktır.

Bireysel oyunlar konumuzun dışında, gerek FPS oyunları gerekse MOBA tarzı strateji oyunları olsun hepsi takım çalışması gerekteren oyunlardır, genç nüfusun yoğunlukta olduğu ülkemizde bu sektörde birşeyleri başarmak her zaman için takım çalışmasından geçecektir, yapılan en büyük hata, en büyük eksiklik ise bunun farkında olmadan bir şeyleri bireysel olarak başarmaya çalışmaktır.

Şuana kadar geçen süre içinde eSports alanında bir çok takımımız oldu, bizi iyi yapan her zaman için güzel muhabbetimiz ve aramızdaki kordinasyon olmuştur. Örnekle, Counter Strike 1.6 alanında uzun bir süre yer almıştık tam anlamıyla profesyonel mecralarda yer almasakta orta ölçekte etkinliklerde derece yapmayı başarmıştık. Bu derecelere sahip olmamızı sağlayan en büyük faktör ise takım oyunuydu, 5’e 5 yapılan karşılaşmalarda hiçbir zaman bir bireyin önemi olmadı çünkü odak nokta her zaman zafer her zaman takım oyunu olmuştu. Takım lideri bir komut verdiğinde tüm takım oyuncuları bilirdi ki bu stratejiyi denemekte fayda var ve birlikte hareket edersek bunu başarabiliriz. Bir oyuncumuza herhangi bir haritada senin tek görevin sadece ölmek denildiyse ciddi anlamda yapması gereken tek şey söylenileni yapması olmuştur, çalışan tüm parçalarda bizi başarıya götürmüştür. 0’a karşı yenilirken şüphesiz oyun çevirmek yada herşey ters giderken takım olarak hareket edebilmek, bir takımın sahip olduğu en büyük tecrübe ve başarıdır ve bu tecrübeyle sabittir.

Takım çalışması için güzel bir animasyon, izleyelim.

Aynı konu League Of Legends içinde diğer tüm oyunlar yada normal hayatınızda ki çalışmalarda da geçerlidir. League Of Legends içindeki en büyük eksiklerden birisi de belki de budur, takım oyundan bir haber oyuncuların aynı takımda toplanması ve başarıya ulaşması beklenmektedir, oyun sisteminde bir sorun olmasa da oyuncuların bilinçlerinden kaynaklı bir sorun olduğu için çoğu zaman takım oyunu, takım çalışması hiçbir zaman gerçekleşmemektedir. Bu bilinç oturduğunda eSports alanında ki bireyler iletişimde kuvvetli dostlara sahip olacak, bu dostlar ile de zafer kaçınılmaz olacaktır. Takım çalışması gerçekleştirildiğinde yapılması gereken tek şey stratejiye uyup rakibin hata yapmasını beklemekten geçiyor yada duruma göre hareket etmek.

Counter Strike 1.6 konusunda bir tecrübeden daha bahsetmek gerekirse, bireysel olarak takım bireylerimizden çok çok üstün oyuncular rakip olarak karşımıza gelse de, bireysel anlamda daha yetkin daha nitelikli bir oyuncular olsa da, bu hiçbir zaman bizim için sorun olmamıştır çünkü biz bir takımız ve takım olarak hareket ederiz, rakibin yaptığı bireysel hareketler bizim gözümüzde bir hatadır ve bizi başarıya götürecek en önemli parçadır.

Elektronik sporlar alanında böylesine güzel bilinçlenme tüm oyuncuların üzerinde etkili olduğunda gerçek anlamda tek tük takımlar ile değilde sayısız takımlar ile diğer spor dallarında olduğu gibi dijital sporlarda da başarı sağlayacağımıza inanmaktayım.

Bir sonra ki yazımızda görüşmek üzere, hoşçakalın.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)