Tetanoz Aşısı

Tetanoz aşısı, tetanoz belirtileri

Tetanoz,  Clostridium tetani bakterisinden gelen ve kaslarda hasara sebep olan ölümcül bir enfeksiyondur. Toksik özelliklere sahip tetanoz çizgili kaslarda uzun sürecek kasılmalara sebep olabilir. Tetanoz‘un genel bir kuluçla dönemi vardır, açık bir yara ile birlikte organizmaya temas eden bu enfeksiyon bir hafta ile 16 gün gibi bir süre içinde belirtileri göstermeye başlar. Belirtilerinden kısaca bahsetmek gerekirse, ilk başlarda çene kaslarında görülen ağrı ile birlikte kas kasılmalarına sebebiyet verir, akabinde tüm organlara yayılan enfeksiyon tedavi edilmemesi durumunda vücuta çok ağır bir şekilde hasar verebilir, ilerleyen dönemlerde durum ölümle sonuçlanabilir.

Tetanoz’dan korunma, tetanoz aşısı

Halk arasında bir çok tadilat işinde yada yapı işlerinde bu sorunu görmek mümkün, genelde paslı yüzeylere temasla vücuta giren bu enfeksiyon için, paslı ve keskin cisimlerden uzak durmak gerekir. Enfeksiyonun organizmaya yani vücuta temasını engellemek en önemli önlemler arasında yer alır, keza bu şekilde teması engellenen enfeksiyon vücuta bir zarar veremez. Aynı şekilde yaraların antiseptik ilaçlar ile temizlenmesi gerekir.

Tetanoz aşısı, belki de en sağlam çözüm bu olacaktır, aşı ile birlikte enfeksiyonu önceden tanıyan vücut herhangi bir temas halinde önlemini alacak, zararlarını minimuma indirecektir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)