The Great Heist

Nedir bu The Great Heist?

The Great Heist 2015’in sonlarına doğru ilk beta sürecini duyuran, Popmundo ile bağlantılı olan bir online suç oyunudur. Bu oyun yine aynı Popmundo gibidir. Hatta Popmundo üzerinden geçiş yapabilirsiniz oyuna öyle düşünün. Aynı serverler de oynanabilir yani iki oyun. The Great Heist ile Popmundo’nun tek farkı The Great Heist’te müzik ile ilgili hiç bir şey olmaması. Dediğim gibi gençler, oyun birbiri ile bağlantılı. Yani Popmundo’da ki bir karakter The Great Heist’te ki bir karakter ile evlenebilir, çocuk yapabilir, eşya verebilir, ilişki kurabilir. Anladınız siz beni işte.. Bu arada The Great Heist diye yazmak beni çok yoruyor, yalan olmasın! İlerleyen kısımlarda bunu TGH diye kısaltacağım. Sonra yok TGH ne lan? Ne diyosun kardeşim sen? gibi sorular duymayayım!

great-heist-nasıl-oynanır

Nasıl oynanır?

TGH’de her karakter bir çete oluşturur, yada mevcut bir çeteye dahil olur. Bu çeteler minimum 1 kişi maksimum 3 kişidir. Çetenizin ismini, bannerini ve üyelerin çete rollerini ayarlayabilirsiniz. Çetenize bir kaçış aracı alabilirsiniz. Oynanış aynı Popmundo gibidir, tek eksik grup, müzik ile ilgili tüm şeyler TGH’de yoktur. Düşünün Popmundo’da olan şöhret barı TGH’de yok. Yukarıda çete rolleri demiştim dimi? Hemen açıklayayım.

great-heist

Çete rolleri neler?

Bir çete için en gerekli rol bana kalırsa. O da Suç Dehası. Suç Dehası gerçekleşen bir soygunda polisin ne zaman geleceğini ve alarm seviyesini görebilir. Suç Dehası olmayan bir çete soygun gerçekleştirdiği zaman alarm seviyesini ve polisin ne zaman geleceğini göremediği için ipleri şans faktörünün ellerine bırakır. Eğer işinizi şansa bırakmak istemiyorsanız Suç Dehası seçmenizi tavsiye ederim. Hem bu rol için geliştirmeniz gereken bariz bir yetenek yok.

Diğer bir rol ise hırsız. Bu en temel rollerden birisidir. Hırsız bir soygunda olmazsa olmazlardandır. Maymuncukla kapılar açar, müşterilerden sıvışır, dikkat dağıtır, sinirli köpeklerle uğraşır. Utanmasalar taze çay bile demleyecekler yani… Hırsızın geliştmesi gereken yetenekleri vardır. Soygun, çilingirlik, temel suç gibi. Ve ekipman hırsızlar için çok önemlidir. Kapıları açmak için maymuncuğa, sıvışmak için çizmeye ihtiyaçları vardır.

great-heist2

Gelelim benim en sevdiğim role. Bayılırım buna! Kabadayılık! En sevdiğim, vurdulu kırdılı şeyler sevenler için vazgeçilmez bir rol. Ne mi yapar kabadayı? Beyzbol sopası ile güvenlik görevlilerini yere serer, halat ile hizmetçi bağlar. Güç ile alakalı ne var ne yok hepsini yapar kabadayı arkadaşımız!

Şimdi anlatacağım rol tüm roller arasında en çok yetenek gerektiren en zahmetli rol. Ancak tüm adımlar güzel bir şekilde tamamlandığı zaman tek başına ortalığı inletecek bir rol. Bilgisayar Korsanı diyoruz biz ona canım! Güvenlik kameralarını çökertmen hobisidir resmen bu arkadaşların. Bankalarda kızılötesi sistemini alt etmek? Çok severler. Peki ya şifre kırmaya, araştırma merkezlerinde veri şifresi çalmaya ne dersin? Bayılırlar buna. Eğer sende seversen hackerlik falan filan Bilgisayar Korsanı işini görür!

Arabalar ile arası iyi olan, güzel araba kullanan, soygun sonrası panik yapmadan arabayı olay yerinden olabildiğince hızlı kaçıran, polisleri alt edebilen, trafik sıkışıklığından bildiği kestirme yollar ile kaçabilen bir arkadaşınız var ise koyun çeteye Şöför diye sizi uçursun gitsin. Daha ne istiyorsunuz?

great-heist3

Şimdi anlatacağım rol ise sizi direk başarıya götürecek bir rol. Bu rol Kasa Hırsızı! Ne yapar kasa hırsızları, tahmin etmek çok zor olmasa gerek?! Hahahaha :p Kasa hırsızları otellerde ki yada bankalarda ki kasaları açmaya yarar. Bunun için iyi bir steteskopa ihtiyaçları vardır. Kasa Hırsızı olmak her baba yiğidin harcı değildir. Aman diyelim!

Böyle eğer çok seksi, çekici bir arkadaşımız var ise ki cinsiyeti farketmez. Ağzı iyi laf yapıyor ve kendini güvenlik görevlilerine veya müdürlere güzel bir biçimde satabiliyorsa biz bunlara Fettan diyoruz. Çok tehlikeli insanlardır bu fettanlar. Kendinizi kaptırdığınızda donunuzu bile çekip alabilecek seviyedeler. Dikkatli olsun!

Soygun Türleri

Çete rollerimiz bu kadar. Daha ne olsun? Haksız mıyım? Neyse şimdi ise biraz soygun türlerine değilenlim. En basit soygun türü olan Dükkan soygunu. Soyması diğerlerine göre en basiti. Ganimet alamazsınız ancak düşük miktarda bir para alırsınız, karnınızı doyurmaya yetecek bir para!

great-heist4

Bir tık zoru ise Belediye soygunları. Bu belediye soygunları size ganimet verir vermesine. Ancak asıl önemli olan şey ise çeteniz için size 1 adet hücre evi verir. Bu hücre evine polisler ve sizden başkası giremez. Bu evde ganimetlerinizi veya özel eşyalarınız depolayabilirsiniz!

Gelelim müze soygunlarına. Müze soygunları bir haftalık soygundur. Yani diğer soygunlar gibi istediğiniz zaman gidip soyamazsınız. Haftalık görevlere müze gelirse, haftalık soygun hangi şehirde ise o şehirin müzeisin soyabilirsiniz. Müze soygunları Meşhur Portre adı altında çok değerli bir ganimet verir. Bu ganimet çetenizi üst sıralara taşıyabilir!

great-heist6

Bir diğer haftalık soygunlardan biri ise Araştırma Merkezi soygunu. Şuan oyunda bulunan en zor soygun türüdür. Bilim insanlarını alt etmek, laptop ile veri dosyasını çalmak, güvenlik görevlilerini ve en önemlisi güvenlik duvarlarını hacklemek pekte kolay bir iş değildir. Bu soygun sonucu oyunun en değerli ganimetine ulaşmış olursunuz. O da çalıntı veri dosyasıdır.

Gelelim otel soygunlarına, ne zor ne kolay. Oyunda az bir süre geliştikten sonra soymanız muhtemel soygun tipi. Ganimet olarak aile yadigarı adında bir ganimet elde edersiniz. Sıralama soygunları için ideal bir soygun tipi diyebiliriz.

great-heist5

Şimdi sırada bana göre en zevkli soygunumuz var. Banka Soygunu! Aynı filmlerde ki gibi, kızılötesi hareket sensörleri, güvenlik kameraları, devasa kasalar, eli silahlı güvenlik görevlileri. OHA! der gibisin. Ama emin ol hepsinin sistematik olarak bir çözümü, bir zayıf noktası var.En strest atabileceğiniz soygunlardan biri ise Mezar Soygunu. Bu soygun 56 günde 1 her yıl Ölüler Günü olarak adlandırdığımız, zombi vurma gününde yapılabilir. Mezarlıktan içeri girdiğimiz zaman üzerinize bir korku bastırıyorsa hiç girişmeyin derim!
great-heist7

Eveeet, rehberimizin sonuna geldik. Umarız bu çiçeği burnunda suç oyununu sevmişsinizdir. Ben tarafsız bir şekilde size bu oyunu anlatmaya çalıştım. Ben de TGH oynuyorum. Ve gerçekten bu oyunu severek oynuyorum. Oyuna kayıt olmak için www.thegreatheist.com adresini açarak kayıt olabilirsiniz. Ufak bir hatırlatma yapalım, kayıt esnasında şifre girmiyorsunuz. Şifreniz e-posta adresinize geliyor. Suç karakterinizi oluşturduktan sonra bu şifrenizi değiştirmenizi tavsiye ederim. Hoşçakalın!

Walter Bishop (1005944)

www.thegreatheist.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)