X-Wing Minyatür Savaş Oyunu Tanıtımı

X-Wing oyunu nasıl oynanır ? X-Wing oyun kuralları, kartları, rehberi

Bilim kurgu denildi mi, aslında tam olarak bilim kurgu sayılamayacak fakat sanırım çoğu kimsenin gönlünde, gerek Millenium Falcon’uyla, X-Wing Tie Figter gemileri ile uzay savaşları ve Jedi – Sith mücadelesi bulunan savaşları ile ilk sıralarda yer alan yıldız savaşları serisi vardır. Minyatür savaş oyunları (piyade, savaş araçları vs. ile belirli tematik masalarda zar, cetvel ve oyun kuralları ile oynanan oyunlar) veya kutu oyunları severler için masaüstü kutu oyunlarında öncü olan Fantasy Flight Games; uzay savaşlarını avcı gemileri ve bazı ufak sayılan gemiler ile adeta “ciyuv! ciyuv!” ettirerek, masa üstünde çeşitli görevler veya düz savaş gibi opsiyonlarla simüle edebileceğiniz, X-Wing Miniatures Game’i tasarlamış bulunmakta.

Bu oyun diğer türevlerinden, ürünlerinin boyalı gelmesi ile Warhammer ve Infinity gibi daha komplike masaüstü minyatür oyunlarından basit olması, minyatürlerinin boyalı gelmesi gibi avantajlarıyla, kutu oyunlarından ise ek paket olanakları ile daha geliştirilebilir olması bakımından, avantajları ile cazip görünebilir .

x wing minyatür savaş oyunu2

Oyunda taraflar şu an için; Galaktik İmparatorluk ve İsyancı tarafları bulunmakta. Pislik ve kötüler tarafı ise yolda (gerçekten). Oyunda taraflarını seçen oyuncular; anlaştıkları belli bir puanda, mesela standart olarak 100, 90×90 cm lik, mümkünse uzay manzarası olan bir masada, kartlarda puanları belirlenmiş, kartlara göre seçilen uzay gemisi figürlerini kullanarak, belirli bir mesafeye gemilerini yerleştirerek oyuna başlayabilirler.

Oyuna başlamak isteyenler, içinde 2 Tie Fighter, 1 X-Wing gemisi, hasar kartları, oyun pulları (token), gemi ve upgrade kartları, zarlar, astreoidler, manevra çubukları, mesafe ölçer ve kural kitabı bulunan başlangıç setinden edinmelidirler.

Örnek olarak, başlangıç setinden çıkan kartlarla yapabileceğimiz bir liste ile başlayalım;
İmparatorluk tarafının seçebileceği kartlardan; Mauler Mithel (17 puan) ve Night Beast (15 puan) alıp, elite pilot skill alabileceğimiz Mauler Mithel’e Marksmanship (3 puan) kartını da alarak 35 puanlık bir liste kuralım. (Puan önceden belirlenmelidir.)

xwing3

İsyancı tarafın seçebileceği kartlardan; Luke Skywalker (28 puan), astromech seçeneği olarak R2-D2 (4 puan) ve elite pilot skill olarak; Determination (1 puan) alarak bir liste kuralım, 33 puan olması sorun değildir ama 35 puan geçilmemelidir. Ayrıca; düşük puanlar aynı pilot skillerde önce ateş etmeye ve manevraları önce yapmaya yarar. (Bu konuya daha sonra değineceğiz.)

xxwing4

Kartlarımızı seçtikten ve kartlara uygun kartonları, plastik çubuklara yerleştirdikten sonra oyuna başlayabiliriz. Oyun; plan, aktivasyon, savaş ve bitiş adlı dört aşamadan oluşmakta, fakat tüm bunlardan önce, astreoid tokenlarımızı ve gemilerimizi masaya yerleştirmemiz (deploy) gerekiyor.

Yerleşim (Deploy)

Astreoidleri masaya mesafe ölçeri kullanarak, yanlardan 2 birim ve kendilerinden birer birim uzaklıkta olmak üzere, önce insiyatif kimdeyse sırayla birer birer oyuncular yerleştirir. Daha sonra; yerleştirme aşamasında taraflar, pilot becerileri en düşük gemilerden başlayarak yüksek seviyeye doğru deploy ederler. Bunda da, insiyatif kimde ise o başlar. Mesela; 2 tarafta da, 2 tane 3 pilot skill’ine sahip gemi varsa insiyatifi önce olan koyar.

Örnek gösterdiğimiz listede; 5 ve 7 pilot skill’lerine sahip impratorluk gemileri, masanın kendi taraflarında 1 birim uzaklığı geçmeyecek şekilde yerleştirilir. Daha sonra; 8 pilot skill’li gemiye sahip isyancı oyuncusu da aynısını yapar.

Plan Aşaması

Gemilerimize, manevra tekerlerinden beyaz, kırmızı ve yeşillerden oluşan manevralardan birisini seçip, geminin yanına koyarız. Kırmızı hareketler bize stres kazandıran hareketlerdir. Kırmızı hareket yapılırsa, aktivasyon aşamasında bir şey yapılamaz. Yeşil hareket ise, stres kazanılmış ise stresi kaldırıp aksiyon yapmanızı sağlar. Burada pilot becerisi en düşükten başlayarak, en yükseğe doğru gidilir.

xwing5

Aktivasyon

Gemilerinizi tekerlerde yazan değerlere göre hareket ettirdikten sonra, astreoidlerin içinden geçmemiş, içinde kalmamış veya çubuğun sonunda başka gemiye değip, manevrayı bitiremediyseniz aksiyon yapamazsınız. Aksiyonlar, kartınızın altındaki menüde yer alır. Örnek olarak; göz ile temsil edilen Focus hareketi seçilirse, defans veya savunma zarlarınızda gelen gözleri evade veya hit’e çevirmenize yarar.

xwing6

Savaş

Pilot becerisi en yüksek pilottan, en düşüğe doğru düşmana ateş etme aşamasıdır. Kartlarımızda yazan kırmızı değer, gemilerin saldırı değeridir. Yeşil ise savunma değeridir.

Örneğin: Luke Skywalker, X-Wing’i ile 2 mesafede ve kırmızı çizgilerle gösterilen Firinc Arc’tan ateş açsın. Luke, değerde yazdığı gibi 3 zar atar; 2 hit ve bir boş geçer. Tie fighter ise savunma olarak 3 yeşil zar atar; 2 boş ve bir göz gelir ama aksiyon aşamasında aldığı Focus token’ını kullanarak, bir gözü evade’e çevirir ve sadece bir hasar alır. Aldığı hasar için; Damage destesinden bir kart çekerek kartının yanına koyar, baktığı sarı Hull değerine göre, 2 canı daha kalmıştır. Shield olan gemilerde, hasar önce shield’lardan alınır daha sonra Hull hasar yemeye başlar ve böylece, o patlama sahnelerini yaşayabilir veya biz patlayarak üzülebiliriz.

xwing7

Ekstralar

Oyunda kurulacak liste, düşük puanla çok sayıda Tie fighter ile oluşturulabilecek swarm listeler veya elit pilotlar olarak düşünülebilir. Baron Fel, Wedge Antilles, Luke Skywalker, Darth Vader vb. gibi. Çeşitli gemilerin A-Wing, Y-Wing, Tie Interceptor, Tie Phantom vs. kullanıldığı sofistike listeler kurmak da mümkün. Ayrıca yazıda bahsetmediğimiz Görevler de oyunun bir parçası. Diplomatik bir gemiyi korumak, gizli imparatorluk gemisinin prototiplerinin kargolarını çalmak ve daha niceleri.

xwing8

Oyunu Türkiye’de Ankara’da Oversoul ve İstanbul’da Sığınak Kafe’den temin edebilirsiniz. Oyunun başlangıç seti 120 lira civarında. Expansion olarak alınabilecek, içinden değişik upgrade kartları çıkabilecek, mesela A-wing, Tie Interceptor gibi gemiler, 50 lira civarında. Büyük denilen Millenium Falcon veya Imperial Shuttle gibi gemiler 80 lira civarında olup, ek olarak bunlardan Görevler de çıkmaktadır.

Artık yazıyı oyunun reklamındaki gibi bitirelim; “İster asilere katılıp cumhuriyet ideallaerini savunun, ister imparatorluğa katılıp göğü asi pisliklerden temizleyin.”

Zarlarda hit ve evade’iniz bol olsun. “Güç” her daim sizinle olsun.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)